Мд дународният валутен фонд днес се очаква да
одобри петия транш от заема за Гърция в размер на 3 млрд. евро,
за да може страната да погаси вноските по дълга този месец.
Тези поредни милиарди са част от заема за Гърция на
стойност 110 млрд. евро, одобрен миналата година от ЕС и МВФ.
Гръцкият дълг надхвърля 150% от брутния вътрешен продукти
на страната.
Фондът ще одобри петия транш за Гърция, след като
миналата събота европейските ръководители деблокираха своя дял
от заема в размер на 12 млрд. евро в замяна на гласувани от
гръцкия парламент драстични мерки за икономии.
Заради кризата се очаква Гърция да получи и
втори заем, в който ще участват и частни кредитори.
Еврозоната, както никога досега, продължава да бъде застрашена
от дълговата криза с новите финансови сътресения около Португалия и големите трудности по договарянето с банките на втори спасителен план, необходим на Гърция, коментира Франс прес.
Еврозоната можа да се отдъхне, но само за много кратко. Изправен на ръба на пропастта само преди седмица, Валутният съюз можа да си поеме глътка въздух, когато парламентът в Атина гласува оспорвания план за строги икономии. Той беше условие на кредиторите, за да оставят отворено кранчето на финансовата помощ за Гърция.
Уви, не минаха и 24 часа и разбрахме, че работата по обещания на Атина втори средносрочен спасителен план, извън спешните заеми, благодарение на които ще успее да изкара лятото, вероятно ще бъде по-дълга и по-сложна, отколкото се предполагаше.
Този втори план трябва да превиши 100 милиарда евро, както и първия, обявен преди година, за да покрие потребностите на страната най-малко до средата на 2014 г.
Проблемът е, че европейците, под натиска на Германия, този път започнаха да убеждават и частните кредитори на Гърция - банки и други инвестиционни или пенсионни фондове - да дадат своя принос.
Тази работа обаче се оказа деликатна, защото подобни действия могат да накарат рейтинговите агенции да обявят Гърция в състояние на фалит.
Тази седмица райтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (Standartd&Poor's) на практика отхвърли плана, замислян от европейците въз основа на френските идеи, посочвайки, че той най-вероятно ще доведе до неплатежоспособност.
Именно това Европа иска да избегне на всяка цена, за да не допусне разпространение на "заразата".
След Гърция и Португалия бе подложена на натиск от пазарите. Рейтинговата агенция "Мудис" (Moody's) понижи тази седмица оценката си за португалските дългови книжа до категория "спекулативни" инвестиции.
"Мудис" намали с цели четири степени от Ваа1 на Ва2 рейтинга на португалския държавен дълг, като аргументира решението си с опасенията, че страната ще има нужда от втори спасителен пакет от заеми. Първият - 78 млрд. евро - бе гласуван неотдавна.
"Не виждането на рейгингова агенция ще уреди въпроса със суверенния дълг", заяви новият френски министър на икономиката и финансите Франсоа Бароен.
В същото време гръцкият министър на външните работи Ставрос Ламбринидис заклейми
"лудостта" на рейтинговате агенции.
Бившият министър на промишлеността на Португалия Луиш Мира Амарал стигна още по-далече и заяви от страниците на в. "Диариу економику": "Това е тероризъм".
"Ние нямаме избор. Ако еврозаната изчезне, самият ЕС ще бъде застрашен и не можем да си позволим подобна ситуация", предупреди френският дипломат номер едно Ален Жупе.
Еврозоната не може да си отдъхне
Работата по обещания на Гърция втори средносрочен спасителен план ще бъде по-дълга и по-сложна, отколкото се предполагаше
8 юли 2011, 10:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!