Курсът на еврото днес спадна под прага от 1,2150 долара за първи път от юни 2010 г.
Това се случи на фона на безпокойството за Испания, чието правителство днес понижи прогнозите си за икономическия растеж на страната, подхранвайки опасенията за бъдещето на еврозоната.
В късната следобедна търговия единната европейска валута поевтиня до 1,2144 долара - най-ниското равнище от юни 2010 година. Курсът на еврото отчете двегодишен минимум и миналата седмица, когато на 13 юли се разменяше за 1,2163 долара.
По-рано днес испанският министър на финансите Кристобал Монторо Ромеро заяви, че Испания очаква рецесия и през 2013 г., като икономиката й ще се свие с 1,5% тази година и с 0,5% догодина и след това ще се върне към растеж. Междувременно днес
финансовите министри от еврозоната окончателно одобриха помощта за испанските банки.
Това обаче не успя да успокои финансовите пазари. Лихвите по дълговите книжа на Мадрид достигнаха нови рекордно високи равнище.
Така нареченият спред - показателят, измерващ степента на риск по 10-годишните испански облигации спрямо същите германски - се повиши до 600 базисни пункта (6 процентни пункта) и лихвата по тези дългови книжа на Испания съответно достигна 7,17% - доста на критичния праг от 7%.
Според специалистите това е доказателство, че продължава на нараства недоверието на инвеститорите в способността на страната да обслужва самостоятелно външния си дълг.
Въпреки "зелената светлина", дадена от еврозоната за помощта в подкрепа на затруднения банков сектор на Испания, водещият индекс Ibex-35 в Мадрид се срина с 5,10 на сто до 6294,6 пункта, теглен надолу от акциите на банките в страната.
По-рано днес Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че засега няма да приема повече банките да депозират като гаранции дългови книжа, емитирани от Гърция,
докато не бъде представен докладът на тройката за напредъка на страната в реформите.
Гръцките банки ще могат да получават необходимата ликвидност от своята централна банка "въз основа на съществуващите разпоредби в евросистемата", посочва ЕЦБ в комюнике.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!