Делът на хората, които живеят в големи материални лишения е най-висок в България - 60%, Латвия - 49% и Румъния - 48%.
Това показва изследване на Евростат за хората в риск от бедност или социално изключване в ЕС.
В първата десятка на страните от ЕС-27, чиито граждани влизат в риск от бедност или социално изключване са още: Унгария (42%), Латвия (38%), Гърция (30%), Полша и Кипър (28%), Италия и Словакия (24%).
Най-нисък риск от бедност съществува за жителите на Швейцария, Исландия, Швеция и Люксембург по около 1%, тоест един на всеки сто жители в тези страни живее в риск от бедност или материални лишения.
Според европейската статистика един на всеки шест жители на ЕС-27 (18%) живее в материални лишения, като половината от тях - 8,8% - са в състояние на тежки материални лишения.
Като цяло в ЕС-27 делът на хората, които живеят в тежки материални лишения се увеличава през 2011 г. с 0,5%.
Най-значителен ръст на хора, които изпадат в тежки материални лишения е отчетен в Италия - 4,3 процентни пункта, Латвия - 4 процентни пункта, Гърция - 3,6 процентни пункта и Унгария - 1,5 процентни пункта.
Еволюцията на бедността и социалното изключване в ЕС се е увеличила през 2011 г. в сравнение с предходната година, отчита още европейската статистика.
През 2011 г. в ЕС е имало 119,6 млн. души, които са живели в бедност или социално изключване, като това е увеличение с 0,6% или около 3,3 млн. души в повече в сравнение с 2010 г.
Според проучването на Евростат хората, които не могат да си позволят да плащат три от девет елемента за жизнен стандарт - се определят като лица, живеещи в материални лишения. Хора, които не могат да си позволят плащането на повече от три елемента - се считат за лица, живеещи в силно материални лишения.
Елементите, според които се определя жизненият статус на хората в ЕС са следните: не са в състояние да си купят кола; не могат да си купят един цветен телевизор; не могат да си позволят пералня; не могат да си позволят нормално отопление; невъзможност за едноседмичен годишен отпуск далече от дома; невъзможност да консумират месо, пиле или риба всеки втори ден; невъзможност за неочаквани финансови разходи; невъзможност за покупка на мобилен телефон; не могат да си позволят да си набавят горните елементи чрез покупка на изплащане или чрез кредит.
Данните показват още, че най-тежко нуждаещите се лица живеят в домакинства с един човек с деца (18,4%), самотни жени-домакини (11,9%), самотни мъже (11,5%) и домакинства с двама възрастни и повече от три деца (11,2%).
Икономическото състояние на обществата в Италия, Испания и Гърция има най-голям принос за увеличаване броя на лицата, които живеят в бедност или риск от социално изключване, отчита Евростат.
В Италия хората, които са изпаднали в бедност се е увеличил с близо 2,4 млн. души, в Испания - с близо 700 хиляди и в Гърция - с близо 370 хиляди.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!