Сделката става факт броени часове преди срещата на лидерите на ЕС по-късно днес.
Около 200 от най-големите банки в еврозоната ще бъдат под директен надзор от Европейската централна банка (ЕЦБ), която ще бъде банковият регулатор от най-висока инстанция във валутния съюз.
Все още е неясно положението на държави, които са членки на съюза, но са извън еврозоната, като България.
Планирано е те да могат да се присъединят доброволно към общия надзор, досега обаче не е предложена формула как освен равни задължения, те да имат и равни права.
Споразумението ще бъде обсъдено на срещата на европейските лидери по-късно днес, в която ще участва и българският премиер Бойко Борисов.
Новите правила за по-отговорно поведение за банките се смятат за единствения шанс за спасяване на еврото.
Мерките целят и да предотвратят банкови фалити, за които в крайна сметка ще плащат европейските правителства.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле коментира, че заедно с европейските си колеги са достигнали договорености по основните точки за създаването на единен банков надзор, който трябва да започне да функционира през 2014 г.
Стъпка по стъпка ще изградим банковия съюз, заяви еврокомисарят Мишел Барние.
Германският канцлер Ангела Меркел приветства споразумение, като увери Бундестага (долната камара на парламента), че основните искания на Германия са приети.
По-рано Меркел изрази позиция срещу бързенето да се установи банков съюз, тъй като правителството се опасяваше, че ще това ще създаде още разходи за Германия.
Много френски банки ще попаднат под единния надзор за разлика от германските финансови институции, заради фрагментирания банков сектор в Германия, коментира Би Би Си.
Сделката бе приветствана и от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, който я нарече ключове стъпка към изграждането на банков съюз.
Значително прехвърляне на правомощия от националните регулатори към ЕЦБ
Според договорката на финансовите министри банките с капитали над 30 млрд. евро ще бъдат контролирани от ЕЦБ.
Европейската централна банка ще получи властта да затваря банки в еврозоната, които не следват единните правила.
Договорката ще позволи на европейския спасителен фонд да помага директно на закъсали банки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!