Страните от ЕС одобриха официално международния спасителен пакет за Ирландия на стойност 85 млрд. евро, при лихва 5,8%.
От тази сума 50 млрд. евро са предназначени за финансиране на ирландския бюджет, а останалите 35 млрд. евро са за банките, от които 10 млрд. за "незабавна рекапитализация" и 25 млрд. ще бъдат на разположение в случай на нужда.
Срещу това Ирландия се ангажира да предприеме незабавно стабилизиране на банковата си система, да приеме и наложи допълнителни мерки за финансова консолидация, да предприеме широки икономически структурни реформи, особено в областта на трудовия пазар.
Планът за помощ цели да бъдат влети свежи пари в ирландските банки, затънали в дългове след спукването на балона на недвижимите имоти. Ирландия става втората страна от еврозоната, която получава такава помощ, шест месеца след Гърция.
В изявление на ирландското правителство се уточнява, че Международният валутен фонд, 16-те страни от Еврозоната и Европейската комисия ще бъдат ангажирани в спасителния план. Великобритания, Швеция и Дания ще предложат двустранни заеми.
Лихвата за Ирландия ще е 5,8%, но може да варира в зависимост от пазарните условия и други фактори. За сравнение лихвата за гръцкия спасителен план е 5,2%, посочва АП.
Самата Ирландия ще допринесе 17,5 млрд. евро, главно от резервния си пенсионен фонд, съобщи ирландският премиер Браян Кауън на пресконференция в Дъблин.
По-рано тази вечер финансовите министри от еврозоната приеха спасителния план, а в последствие това сториха и всички финансови министри от ЕС.
На извънредната среща на Еврогрупата (министрите на финансите от еврозоната) бе постигнато и съгласие по подробностите от бъдещия Постоянен спасителен фонд на валутния съюз след 2013 г., по-специално включването на частни банки в този фонд, но "като всеки случай се разглежда поотделно".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!