Европейските държави обмислят координиран план за рекапитализиране на техни банки с цел избягване на заразяване от кризата с дълга.
Това съобщава "Файненшъл таймс" в електронното си издание, като се позовава на еврокомисаря по икономическите въпроси Оли Рен.
По думите му пред изданието, въпреки че няма формално решение за общи действия, координацията между европейските институции е станала "по-интензивна".
Белгийско-френската банка "Дексиа" вече стана жертва на проблемите, породени от гръцкия дълг. След спешни съвещания френското и белгийското правителство обявиха, че банката ще бъде разделена на две, за да бъде спасена от банкрут.
"Все по-популярен е възгледът, че се нуждаем от съгласуван подход за цяла Европа, докато едновременно с това държавите членки осъществяват елементите от него", заяви Рен.
"Сред министрите има усещане, че трябва да се действа незабавно, че трябва да продължим напред", смята той.
Според комисаря капиталовите позиции на европейските банки трябва да бъдат подсилени, за да осигурят допълнителни гаранции за безопасност и по този начин да се намали несигурността.
Брюксел силно подкрепя рекапитализиране на банките си с цел да ги защити от излагане на лоши дългове, като се има предвид финансовото "подстригване", което те предприемат по отношение на гръцките държавни облигации, коментира АФП.
Офанзивата по този въпрос не е особено популярна във всички европейски столици, включително в Париж, който е на мнение, че сигналът за тревога, подаден от изпълнителния орган на Евросъюза, допринася за бурята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!