Нарастването на брутния вътрешен продукт на Румъния с 0,6% през последното тримесечие на 2009 г. означава излизане от рецесията, твърдят анализатори на "Ай Ен Джи Банк Румъния" (ING Romania), цитирани от сайта Зиаре.
Те очакват икономическият подем да продължи и през първото тримесечие на 2010 г., като през второто тримесечие Румъния следва да отчете положителен икономически растеж от 1,3% спрямо същия период на миналата година.
Специалистите от Ай Ен Джи Банк твърдят също, че безработицата няма да превиши прага от 10% тази година, тоест броят на безработните няма да надвиши един милион души.
Те очакват стойностите й да достигнат 8,5-9% през 2010 г.
Правителството очаква в края на годината, благодарение на възстановяването на икономиката, безработицата да спадне от 7,8 на 7,3%.
Междувременно румънските медии коментират, че съживяването на икономиката, което се очакваше да настъпи през първото тримесечие на годината, със сигурност се отлага заради допълнителните средства, които се наложи да бъдат похарчени в резултат на лошото време.
Средствата, похарчени за справяне с влошените климатични условия, вече стигнаха 2 млрд. евро, почти колкото е третият и четвъртият транш, които трябва да получим този месец от МВФ, отбелязва вестник "Журналул национал".
Румъния договори през март м.г. пакет външно финансиране от МВФ, Европейския съюз, Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие на обща стойност 19,95 млрд. евро. Заемът от МВФ е в размер на 12,95 млрд. евро.
Досега Румъния получи от МВФ два транша на обща стойност 6,57 млрд. евро. Сега се очаква отпускането на 3 и 4 транш от заема, които ще бъдат на обща стойност от 2,3 млрд. евро.
Румънският вестник "Котидианул" пише днес, че местни и чуждестранни анализатори са на мнение, че финансовата криза в Гърция ще доведе до
намаляване на присъствието на гръцките банки в Румъния
Заради кризата в Гърция ще пострада и румънският износ към тази страна и то при положение, че Букурещ разчита на увеличаване на износа си, за да излезе от кризата, смятат анализаторите.
В края на миналата година гръцките банки притежаваха 26,8% от капиталите на кредитните институции в Румъния, следвани от австрийските банки с дял от 17%, според данните на Търговския регистър.
Търговският аташе на посолството на Румъния в Атина Джорде Бъешу е на мнение, че стокообменът между Гърция и Румъния първоначално е пострадал от международната рецесия, а сега и от кризата, провокирана от бюджетния дефицит на Гърция.
Цифрите показват, че за първите девет месеца на 2009 г. износът на Румъния към Гърция е спаднал с 14% спрямо същия период на предходната година. Гръцкият внос в Румъния е намалял с близо 29% за същия период.
Румънският представител в МВФ Михай Тънъсеску е на мнение, че гръцките банки в Румъния се справят доста добре въпреки проблемите на Гърция.
"Гръцките банки в Румъния досега не са теглили средствата си, те са солидни макар и да са част от една банкова система като гръцката", заяви Тънъсеску.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!