Националните власти ще продължат да играят важна роля в бъдещия банков съюз в еврозоната, въпреки че към Европейската централна банка (ЕЦБ) ще бъде създаден съвет с функцията на централен надзорен орган.
Това заяви пред журналисти в Страсбург еврокомисарят по вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние преди представянето на проекта в Европейската комисия.
Съветът, съставен от представители на националните надзорни органи, ще се председателства от представител на ЕЦБ и ще може да дава и отнема банкови лицензи, а налаганите глоби да стигат до 10% от оборота на банките.
Очаква се утре Барние да представи пред Европейския парламент предложенията за единен банков надзор в еврозоната, които по-късно днес ще бъдат обсъдени от Еврокомисията.
Желанието на ЕК и председателя й Жозе Мануел Барозу е надзорът да обхване всички банки в еврозоната, а не само най-големите и системообразуващи финансови институции.
Сътресенията, предизвикани от средни по големина банки като "Дексиа", "Банкиа" и "Нодърн рок", показаха необходимостта от по-широк надзор, подчерта еврокомисарят.
Практически обаче едновременният надзор над близо 6000-те европейски банки е невъзможен и бъдещият единен надзорен орган трябва да има правомощията по всяко време да проверява дейността на всяка банка в еврозоната - дали са спазени капиталовите изисквания, дали не се правят прекомерни инвестиции или поемат необмислени рискове.
Създаването на единен банков надзорен орган няма да изземе функциите на Европейския банков орган (European Banking Authority - ЕВА), който ще продължи да действа като платформа за дискусии и съгласуване на политиките на националните и европейски регулаторни органи.
Европейска страна, която не е член на еврозоната, ще може доброволно да се присъедини към системата на банковия съюз, отбеляза Барние.
На практика това означава, че без изрично изразено желание на Лондон единният надзор няма да обхване Великобритания, въпреки че британският сектор на финансовите услуги е най-големият в ЕС, подчерта еврокомисарят.
Банковият регулатор ще следи до каква степен са въведени единните правила, които трябва да бъдат следвани от всички банки.
Значителна отговорност за дейността на банковия съюз ще бъде поета от националните надзорни органи, но централният орган ще има последната дума, посочи Барние.
ЕК се надява системата да бъде въведена поетапно и до края на годината да бъдат взети мерки, които да дадат възможност централизираният надзор да проверява дейността на отделни банки.
Още финансови и икономически новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!