Подготвеният от Европейската комисия широкомащабен петгодишен план за кардинална реформа в еврозоната, днес е изпратен до държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС.
Става дума за нова фаза на интеграция, която трябва да приключи със създаването на единно икономическо управление на еврозоната, с единен бюджет, единна данъчна политика и суверенни облигации, отбелязва цитиран от ИТАР-ТАСС дипломатически източник. Планът предвижда
два етапа на интеграция на страните във валутния съюз
През първия етап, който трябва да продължи между 6 и 18 месеца, в еврозоната трябва да бъде създаден единен орган за наблюдение на работата на банките, да бъде разработена и утвърдена процедурата за фалит на нежизнеспособните банки, да бъде установена системата за оказване на помощ на затруднените финансови институции.
Всички тези мерки не изискват изменение на основните документи на Евросъюза и могат да бъдат приети бързо.
Вторият етап на реформата, който е планиран от средата на 2014 до 2019 г., предполага дълбоки промени в основните закони на ЕС. Той включва
създаване на единно финансово министерство на еврозоната, емитиране на общи облигации на еврозоната,
създаване на единен фонд на еврозоната, който да гарантира плащанията по нейните ценни книжа.
В документа си ЕК е посочила и трети, заключителен етап на реформата, чийто резултат трябва да бъде създаването на бюджетен и икономически съюз на основата на еврозоната. За третия етап няма посочени срокове.
Този план е вид пътна карта за оцеляването на единната европейска валута и на еврозоната като цяло, отбелязва в тази връзка в."Файненшъл таймс".
В. "Уолстрийт джърнъл" информира днес, че сътрудници на Европейската комисия са предложили
да бъде създаден единен бюджет за 17-те страни от еврозоната.
Миналата седмица на срещата на върха на ЕС в Брюксел държавните и правителствените ръководители не успяха да приемат 7-годишния бюджетен план.
Сегашната стъпка на ЕС отразява засилващата се тенденция към структурно преустройство на ЕС и появата в нея на ядро - еврозоната - и група от периферни държави.
Според всекидневника единният бюджет на еврозоната може да доведе също така до издаване на единни суверенни облигации на еврозоната.
Снощи председателят на Европейската комисия Жозе Барозу заяви, че Брюксел иска да разреши на 17-те страни от еврозоната да се придвижват по-бързо към интеграция в сравнение с темповете на процеса в целия Европейски съюз.
Той обяви, че по-високото равнище на интеграция и съсредоточаването на права за вземане на решения в Брюксел, за сметка на суверенните права на националните правителства, е необходимо, за да може ЕС да преодолее икономическата криза.
Барозу подчерта, че на страните в еврозоната трябва да бъде дадена възможност да обединят своите дългове, за да бъдат защитени по-слабите страни членки.
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!