Еврокомисарят за икономическите и валутните въпроси Оли Рен има "известни притеснения" за статистическите данни за държавните финанси на България.
Еврокомисарят, цитиран от АП, заяви, че иска те да бъдат проверени.
Възнамеряваме в скоро време да изпратим мисия за проверка, заяви днес Рен след среща на финансовите министри от ЕС.
Тази мисия би могла да бъде една от първите в рамките на новите одитни правомощия, които се очаква да получи европейската статистическа служба Евростат.
В началото на април България преразгледа бюджетния си дефицит за 2009 г. от 1,9% от БВП до 3,7% през април, заявявайки, че това ще отложи плановете за въвеждане на европейската единна валута.
Изненадващата промяна в данните за дефицита - годишната разлика между държавните разходи и приходи - напомни за положението на Гърция, коментира АП.
Тригодишното членство на България в ЕС не минава гладко, добавя агенцията.
Европейската изпълнителна власт замрази близо 500 млн. евро помощи през 2008 г. заради корупция, организирана престъпност и нередности в изразходването на средствата, отбелязва АП.
Финансирането за земеделските стопани, строителството на пътища и други инфраструктурни обекти неотдавна бе деблокирано, след като новото правителство направи първи стъпки за изкореняване на корупцията.
Борисов обвини предишното правителство, оглавявано от социалистите, за преразглеждането на бюджетния дефицит, посочвайки, че той не е бил информиран за близо 2,16 млрд. лв. по договори за оръжие, телекомуникации и строителство.
Европейските правителства обикновено отговарят за статистическите данни, отчитащи какви са техните приходи и разходи.
Днес обаче
финансовите министри на ЕС се споразумяха да дадат по-големи правомощия за проверка на Евростат
Причината за тази инициатива са грешките, допуснати от гръцката статистика, които са в основата на дълговата криза в Европа.
Тя започна, след като новоизбраното гръцко социалистическо правителство призна, че предходният консервативен кабинет сериозно е занижил данните за дефицита на страната.
Все пак Оли Рен отбеляза, че предложението за новите правомощия на Евростат трябва да бъде подкрепено от европейските лидери, както и от Европарламента. Това вероятно ще се случи на 17 юни.
Един от големите проблеми, които предизвикаха кризата, най-вече в Гърция, е неточността на данните и петкратната ревизия на данните за дефицитите в рамките на шест месеца, коментира от своя страна френската министърка на финансите Кристин Лагард.
Тя обясни, че Евростат, която досега можеше само да извършва разследване на националните статистически служби, вече ще има възможност да задава въпроси на "всички действащи лица, които й се сторят подходящи за проверка на достоверността на данните - финансовото министерство, националната банка".
Освен това държавите ще трябва да задействат системи за отговорност на действащите лица, които участват в изготвянето на статистиката, те ще носят отговорност за начина, по който получават данните и начина, по който ги анализират, допълни Лагард.
Проверка от страна на Евростат не ни притеснява, нито изненадва,
коментираха от пресцентъра на Министерството на финансите по повод изказването на Оли Рен. От пресцентъра на финансовото ведомство уточниха за БТА, че тази мисия е очаквана още след обявяването на актуализираните данни за бюджетния дефицит на страната.
Възможността такава мисия да дойде у нас бе обявена от министър Симеон Дянков още преди да бъде одобрена Конвергентната програма на България, припомниха от МФ.
НСИ подготвя и изпраща статистическата информация за дефицита и дълга на България в съответствие с ръководните правила и принципи, залегнали в Ръководството за дефицита и дълга на сектора "Държавно управление", разработено от Евростат, се посочва в
съобщение от НСИ.
От НСИ уточняват, че данните се предоставят два пъти годишно на Евростат - през март и септември. След това следва механизъм, чрез който данните се проверяват от Евростат за качество и за спазване на изискванията на съответното ръководство. Данните се публикуват официално едва след като премине процесът на проверка.
Последните данни за дефицита и дълга, които НСИ е предоставил на Евростат, са от края на март 2010 г.
Според съществуващия регламент 479/2009 за прилагане на протокола за процедура при прекомерен дефицит, приложен към договора за създаване на Европейската общност, във всяка страна се извършват редовни мисии на Евростат за проверка на статистическата информация за дефицита и дълга, се посочва в съобщението.
От НСИ припомнят, че последната такава мисия е от март 2008 г.
През тази година предстои нова редовна мисия, която е била насрочена за март 2010 г., но е била отложена поради натовареността на експертите от Евростат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!