Американският застрахователен гигант Ей Ай Джи (AIG.com), който бе спасен от фалит от държавата през есента, ще си смени името и ще бъде разформирован, каза неговият президент Едуард Лиди на изслушване пред Конгреса.
Той трябваше да отговаря за огромните премии на служители от компанията, която получи държавна помощ, за да оцелее.
"Тази компания ще стане по-малка в края на 2009г. и още по-малка в края на 2010г. Колкото по-малка става, толкова повече се намалява рискът", коментира Лиди.
Според него са необходими 4 години, за да се прекратят рисковите договори, сключени от лондонския й офис, които са в основата на това, че компанията за малко не фалира.
Лиди добави, че името Ей Ай Джи няма да остане. То е толкова засегнато и толкова в немилост, че ние вероятно ще трябва да го сменим, заяви той, след като увери, че компанията ще продаде своите активи и че ще спре да съществува във вида, в който е от 90 години насам.
Във вторник финансовият министър Тимъти Гайтнър обяви, че компанията ще бъде ликвидирана по "организиран начин", за да се защити американския данъкоплатец.
В същото време застрахователният гигант предизвика остро възмущение сред обществеността, след като стана ясно, че нейни ръководители са получили 165 млн. долара бонуси от сключени сделки, в момент, когато в компанията се наляха държавни средства от правителствената програма за стимулиране на икономиката.
Самият Лиди поиска от ръководните кадри на компанията да върнат най-малко половината от получените пари, но отказа да съобщи имената на онези, които са получили бонусите.
Някои вече направиха жест и предложиха да върнат изцяло премиите си, обяви той и увери, че ако в момента, в който тези бонуси са били договорени, е бил президент на компанията, не би дал своето съгласие за договорите, които ги предвиждат.
Камарата на представителите на САЩ гласува специален закон за Ей Ай Джи. Той предвижда 90-процентов данък върху доходи от премии над 250 хил. долара, платени на висши кадри в компании, които са получили най-малко 5 млрд. долара държавна помощ.
Очаквам законът да бъде приет с огромно мнозинство, което ще изразява гнева и отвращението на хората от шефове на компании, които се самовъзнаграждават след като са докарали фирмата си до фалит, заяви на пресконференция лидерът на демократическото мнозинство в долната камара на Конгреса Стени Хойър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!