Европейската централна банка (ЕЦБ) е променила позицията си и вече приема възможността Гърция да обяви частична неплатежоспособност, съобщи "Ройтерс".
Агенцията се позовава на свои източници в европейската администрация.
Това ще е част от отговора на дълговата криза, който ще включва и обратно изкупуване на гръцки облигации, но не и нови данъци върху банките.
В момента в Брюксел се провежда среща на високо равнище, на която лидерите на 17-те страни в еврозоната се опитват да намерят изход от дълговата криза в Гърция, преди да е обхванала и други страни членки на валутния съюз.
По-рано днес Франция и Германия обявиха, че са се споразумели за обща позиция относно втория спасителен план за Гърция.
Това е станало на дълги преговори между Ангела Меркел и Никола Саркози в сряда вечерта, на които е участвал и председателя на ЕЦБ Жан-Клод Трише.
Агенция ИТАР-ТАСС пък обяви, че разполага с проекта на заключителния документ от днешната среща.
Европейският съюз ще поеме ангажимента за финансова подкрепа на Гърция през следващите 15 години, се посочва в него, твърди агенцията.
В него се посочва също така, че ще бъде трудно да се избегне "избирателният дефолт" (частична неплатежоспособност) по гръцките облигации.
В документа се съдържа също така вариант за участие на частния сектор в усилията за облекчаване на дълговото бреме на Гърция. Усилията ще имат координиран характер.
Същевременно се предлага понижаване до 3,5% на годишната лихва по кредитите, отпуснати на Гърция от европейските стабилизационни фондове и механизми, чиято роля в програмите за подпомагане на Атина ще се разширява.
Според проектоспоразумението от днешната среща на върха в Брюксел еврозоната ще удължи от 7,5 години на минимум 15 години срокът за отпускане на заеми на затруднени страни като Гърция, Ирландия и Португалия.
Гърция е станала неплатежоспособна и част от дълга й трябва да бъде отписан,
заяви днес британският министър на износа и иновациите Кейбъл, цитиран от световните агенции.
"Очевидно те са неплатежоспособни. Това стана съвсем ясно от известно време, страните от еврозоната не могат да пренебрегват този проблем. Те ще трябва да признаят, че част от дълга ще трябва да бъде отписан", заяви Кейбъл. Великобритания не участва в днешната среща в Брюксел, тъй като тя не се е отказала от британската лира.
Държавният дълг на Гърция по издадените от нея облигации възлиза в момента на 350 млрд. евро.
След неофициалните новини, свързани с проектоспоразумението от срещата на върха в Брюксел
еврото поскъпна силно спрямо долара
Към 16,15 ч. българско време днес единната европейска валута се разменяше за 1,4330 долара спрямо 1,4212 долара вчера към 0,00 ч., а по-рано в днешната търговия - към 13,30 ч. - курсът на еврото спадна до 1,4139 долара.
Курсът на еврото скочи и спрямо японската валута - до 112,69 йени спрямо 111,94 йени снощи. Към 12,30 ч. българско време единната европейска валута струваше 1,4147 долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!