Р еформите след падането на комунизма в страните от Югоизточна Европа днес са замрели и това пречи на развитието на икономиката им.
За това предупреждава Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в годишния си доклад за страните в преход.
Когато погледнете какво се случи в тези страни в последните десет години, установявате, че нямаше много промени от гледна точка на реформи, заяви главният икономист на банката Ерик Берглоф по време на представянето на доклада.
ЕБВР беше създадена през 1991 г., за да подпомага прехода на страните от бившия съветски блок към пазарна икономика и осъществява дейността си главно в Източна Европа и Централна Азия, а в последно време разшири обсега си и в страните от Средиземноморието.
Ако няма още реформи, на някои страни може да се наложи да чакат още десетилетия, за да настигнат Запада, а в някои случаи те рискуват никога да не постигнат нивото на доходи на западните страни,
заяви Берглоф. Само страните от Централна Европа и балтийските държави са на път да достигнат и дори да надминат нивото от 60% от средните доходи на глава от населението в ЕС в идните 15-20 години, показва докладът.
Повечето от останалите страни от Източна Европа може да останат далеч от това равнище. Предупреждението идва след като неотдавна ЕБВР ревизира към понижение прогнозите си за растеж в региона заради слабата руска икономика.
За всички страни от Източна Европа, Централна Азия и Южното Средиземноморие банката предвижда растеж от 2% тази година спрямо 2,2%, прогнозирани през май, и 3,1% - през януари. За идната година тя също намали прогнозите си на 2,8% спрямо очакваните през май 3,2%.
Отварянето изглежда най-решаващият фактор за излизането от този порочен кръг на бавни реформи и икономически растеж, заяви Берглоф, посочвайки отварянето към международната търговия и чуждестранните инвеститори, както и развитието и независимостта на университетите.
ЕБВР подчертава и ролята на медиите и на гражданското общество в някои страни в подкрепа на прозрачността и отговорността на част от политическите лидери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!