Забавянето на икономическия растеж заради намаляващия износ и продажбата на еврооблигации са сред ключовите изпитания за България, пише "Ройтерс" в анализ за рисковете пред страната.
Износът извади България от рецесията през 2010 г., но спадна заради намаляващия растеж на основния й пазар, еврозоната, посочва агенцията.
Европейската комисия и МВФ прогнозират растеж от около 0,5% до 0,8% тази години спрямо 1,7% през 2011 г.
Българското финансово министерство запазва оптимизъм, като прогнозира растеж от 1,4% и смята, че все още може да постигне целта за бюджетен дефицит от 1,3% от БВП дори с растеж от 1%, отбелязва още Ройтерс.
Най-сериозният риск за България идва от катастрофалната ситуация в Гърция
Около 7% от износа на България е насочен към Гърция, а контролирани от Гърция банки контролират една четвърт от банковата система на страната.
България е изправена пред нарастващ натиск от финансовите пазари заради влиянието на Гърция и разходите по обслужването на суверенния й дълг се увеличиха с повече от една четвърт през последния месец.
Ключовият тест за България ще бъде продажбата на петгодишните еврооблигации
на стойност 950 милиона евро, планирана за края на юни. Фискалните резерви намаляха до около 4,5 млрд. лв. (2,9 млрд. долара) спрямо 8 млрд. лв. преди кризата и боновете са най-добрата възможност на България да изплати евробоновете за 818 млн. евро, чийто падеж ще настъпи през януари 2013 г.
Държавният дълг е само 15,3% от БВП, но България трябва да продължи да намалява бюджетния си дефицит и да засилва фискалните си буфери, за да предпази валутата си, обвързана с еврото, и да убеди пазарите, че може да се справи с идващите от Гърция рискове.
МВФ призова България да запази фискалния си резерв вместо да го изчерпва.
Фондът препоръча на правителството да не инвестира средствата от Сребърния фонд в държавни ценни книжа, което също така може да доведе до понижаване на кредитния рейтинг на страната.
Дясноцентристкото българско правителство до този момент успя да премине през дълговата криза в Европа с малко щети благодарение на строгата фискална политика и големите резерви, но остава силно изложено на влиянието от съседна Гърция, се посочва още в анализа на "Ройтерс".Повече икономически и бизнес новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!