Франция и Германия искат проектът за ревизиране на европейските договори, предвиждащ да бъде затегната бюджетната дисциплина, да бъде подписан "за 1 март", заяви днес френският президент Никола Саркози.
"Ние искаме преговорите да приключат през идните дни и проектът за ревизиране да бъде подписан за 1 март, заяви Саркози в Берлин на съвместна пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел.
Принципът на тази промяна в договора бе приет от 26 от 27-те страни от ЕС през декември, припомни АФП.
Меркел посочи днес, че продължава да подкрепя въвеждането на данък върху финансовите транзакции в европейски мащаб, или по-точно в пределите на еврозоната, докато Франция изрази готовност да направи сама тази стъпка.
Меркел заяви, че германската цел е да има декларация за намерения на министрите на финансите (на ЕС) до началото на март по такъв данък и допълни, че лично тя може да си представи такъв данък само на равнище еврозона, уточнявайки в същото време, че този вариант, който изключва лондонското Сити, не се подкрепя от цялото й правителство.
Меркел и Саркози се обявиха днес за ускоряване на изграждането на Европейския стабилизационен механизъм.
Лидерите на Франция и Германия заявиха, че ускоряването на икономическия растеж в еврозоната е приоритет в техните усилия за овладеят дълговата криза, която изглежда се разраства, съобщи Асошиейтед прес.
След срещата днес в Берлин със Саркози Меркел призова Гърция и частните й кредитори бързо да постигнат споразумение за преструктурирането на дълга на Атина.
В противен случай, предупреди Меркел, няма да бъде възможно Гърция да получи следващия транш от спасителното финансиране.
През октомври еврозоната се споразумя по втори спасителен план за Гърция, който включва орязване на вземанията на частните кредитори с 50% по гръцките държавни облигации, притежавани от тях.
Меркел допълни на съвместната пресконференция, че и тя, и Саркози искат Гърция да получи парите. "Искаме Гърция да остане в Еврозоната", заяви Меркел.
Саркози изненада европейските си партньори в петък с изявлението, че Франция няма да чака да се постигне съгласие за въвеждане на европейски данък "Тобин" над финансовите транзакции и ще го въведе едностранно.
Вчера британският премиер Дейвид Камерън заяви, че е против какъвто и да било подобен данък, освен ако той бъде въведен в целия свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!