ДСБ предлага фирмите да могат да продават забавените си вземания от държавата.
От партията представиха на пресконференция предложения за неотложни мерки срещу кризата.
Първият проблем са неизпълнените държавни задължения към фирмите, посочи лидерът на ДСБ Иван Костов.
По думите му размерът им е близо 1,5 млрд. лв. и те не могат да бъдат погасени веднага, защото това ще доведе до голям бюджетен дефицит.
От ДСБ предлагат всички министерства и държавни възложители на обществени поръчки да създадат регистри за своите безспорни и изискуеми задължения към фирмите, от Министерството на финансите да обобщят данните в централен регистър и да определят срокове от шест до 18 месеца за погасяване и лихви за забавяне.
На базата на тази публичност системата сама ще се раздвижи, смята Костов.
Ако банката има яснота, че фирмата ще получи парите си в определен момент, тя може да удължи кредита, добави той.
От ДСБ предлагат Министерският съвет да приеме възможността кредиторите на държавата да прехвърлят своите вземания от централния регистър на трети лица, с единствено условие кредиторът незабавно да уведоми финансовото министерство за извършеното прехвърляне.
От партията предлагат да се зададат антикризисни приоритети на публичните инвестиции, да бъдат зададени нови правила за започване и правене на бизнес в условията на криза и за финансова дисциплина за ограничаване на "сивата" икономика.
От ДСБ ще изпратят предложенията на премиера и на министъра на финансите.
Според ДСБ абсолютен приоритет в инвестиционните разходи на държавата трябва да бъде съфинансирането на европейските проекти, което трябва да се осигурява изцяло от бюджета.
Сред приоритетните проекти от партията посочват отсечките от трансевропейски коридори, околовръстния път на София, магистрала "Люлин".
Проекти като АЕЦ "Белене", "Южен поток" и "Бургас-Александруполис" нямат анткризисен ефект и трябва да отпаднат от ивестиционната програма с държавно финансиране, смятат от ДСБ. Костов отбеляза, че
средствата от продажбата на държавните миноритарни пакети в някои дружества постъпват в т.нар. Сребърен фонд
По думите му приватизацията на тези дялове, планирана от правителството, няма да даде спешен финансов ефект.
Помолен да коментира думите на президента Георги Първанов за "костовизация", лидерът на ДСБ заяви, че името му е синоним на смели и решителни реформи, на финансово и икономическо стабилизиране на страната, на война с организираната престъпност.
Сега е ред президентът да каже какво лошо има в това, добави Костов.
Относно предложението на държавния глава да се провери кои заможни българи, облагодетелствани от приватизацията, са направили дарения на големите фамилни фондации на български политици, Иван Костов посочи, че такива проверки се правят от 10 години и няма никакви притеснения.
Има пет ревизии на фондация "Бъдеще за България" - предполагам, че президентът нея нарича "семейна", грубо изкривявайки действителността и клеветейки с наричането й така, добави Костов.
По думите му тази фондация е осъществила голяма благотворителна дейност, която няма нищо общо със семейството.
От ДСБ смятат, че би било интересно да бъде отворено икономическото досие на програмата на ООН "Петрол срещу храни".
Костов посочи, че вдясно по пътя, който отива към Златните мостове, на ул. "Беловодски път", се виждат следите от програмата "Петрол срещу храни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!