Д ПС призова за мерки, насочени към възстановяване на регулативните и контролни функции на държавата върху производството и изкупуването на ориенталски тютюни.
Това каза Алиосман Имамов в декларация от името на парламентарната група, изчетена от трибуната на Народното събрание.
Имамов посочи, че кампанията по изкупуването на ориенталски тютюни не върви добре, а в някои населени места в Родопите дори не е започнала.
Възможни са нови протести, които ще бъдат още по-мащабни и могат да ескалират в по-радикални форми на гражданско неподчинение, каза депутатът.
Според ДПС либерализацията на тютюневия пазар, извършена след законодателни промени през 2012 г., е била грешка с тежки икономически и социални последици за тютюнопроизводителите,
защото е ликвидирана възможността държавата да регулира, контролира и подпомага търговията с тази специфична акцизна стока. Според Имамов очакванията за повишаване на конкуренцията на тютюневия пазар и съответно повишаването на изкупните цени не са се сбъднали. Той допълни, че и фирмите, които се занимават с изкупуване на тютюн днес, са същите, които са правили това и преди промените в закона.
Народният представител каза, че тютюнът е специфична стока, чиито начин на продажба е регулиран чрез законови изисквания. Мерките, които трябва да бъдат предприети в момента за разрешаването на проблемите са в две групи - спешни и дългосрочни, каза Имамов.
Сред спешните мерки, нетърпящи никакво отлагане са ускоряването на процеса за проверка от Комисията за защита на конкуренцията на предположението за съществуването на картелно споразумение между изкупуващите фирми за сроковете и цените за изкупуване на тютюните, каза Имамов.
Министерството на земеделието трябва да разработи варианти за разпределението на средствата от бюджета за 2014 г. на база произведените количества от реколта 2013 г., както и да разработи схеми за подпомагане на тютюнопроизводителите по други програми за развитие на селските райони.
Дългосрочните мерки изискват законодателни промени, посочи Имамов. Той призова да се проучи опитът на съседните страни, в които също произвеждат ориенталски тютюн и стимулират неговото производство.
Същевременно над 2000 тютюнопроизводители от населените места в Сатовча протестираха край село Вълкосел тази сутрин.
Към бунта на селския площад дойдоха хора от Рибново, Годешево и други райони, съобщи Дарик радио. Недоволни от забавената изкупна кампания на тютюна и предлаганите от фирмите-прекупвачи ниски цени за реколтата - 5 лв./кг, протестиращите запалиха демонстративно мухлясали вече низи", информира кметът на Вълкосел Рамис Булюков.
"Хората в селото заплашиха, че няма да пускат децата си на училище, до решаване на проблема с фирмите, които умишлено купуват на по-ниски от миналогодишните цени, въпреки, че тютюнът е с добро качество. Има картелно споразумение между тях, а в същото време жителите са изправени пред глад и мизерия. 95% от хората тук се препитават от тютюна, това не е бизнес, а начин за оцеляване с къртовски труд. Аз съм против това децата да не посещават училище, но родителите наистина нямат пари, нали трябва поне два лева да им дадат за закуска и обяд", коментира кметът Рамис Булюков, който е бивш учител във Вълкосел.
"Нашето село е първенец по производство на тютюн в цяла България. Средно по 600 тона произвеждат местните, чиято численост е 2800 души", каза с болка Рамиз Булюков. Тютюнопроизводителите са категорични, че протестните им действия остават безсрочни. Готвят се да блокират пътя за Гоце Делчев и към ГКПП Илинден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!