Н ационалната електрическа компания (НЕК) е развалила договора си с архитект-инженера и консултант по строителния надзор на АЕЦ "Белене" "Уорли Парсънс Нюклиър Сървисис" по нареждане на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Това каза пред журналисти ресорният зам.-министър Иван Айолов по време на енергиен форум, на който взе участие заедно с вицепремиера по икономическите въпроси Даниела Бобева
По думите на Айолов пред участниците във форума състоянието на енергетиката в България е тревожно и то е такова по цялата верига - от добива до реализирането на крайния продукт - електрическата енергия.
Това е породено от сметки, които не са направени добре, смята той.
В България се получи бум на ВЕИ, когато бе завладяна от световната икономическа криза, отбеляза заместник-министърът. Той съобщи, че за първото тримесечие на 2013 г. нарастването на произведената електроенергия от ВЕИ - ветрови паркове и фотоволтаици, е 51,2%. През 2012 г. спрямо 2011 г. ръстът е 40,7%.
Заместник-министърът посочи, че за периода 2009 - 2012 г. са присъединени 1650 мегавата ВЕИ - централи, от които вятърните са 675 мегавата, а фотоволтаичните - 976 мегавата. През 2009 г. вятърните и фотоволтаичните централи са били 341 мегавата, затова големият бум на производство от такива централи е януари - юни 2012 г., каза заместник-министърът.
По думите му този бум на ВЕИ е довел до дисбаланс и страхотни проблеми по цялата верига - като се почне от въгледобива и се стигне до цената на крайния потребител.
Към края на 2015 г. от българската електроенергийна система ще излязат 1770 мегавата базови мощности, ако не бъдат предприети мерки за привеждане съобразно изискванията за опазване на околната среда, каза заместник-министърът.
Тези мощности не могат да бъдат покрити с ВЕИ, особено от типа ветрогенератори и фотоволтаични панели, допълни той. Заместник-министърът съобщи по време на форума, че в най- напреднала фаза е газовата връзка с Румъния, която може от 1 януари 2014 г. да влезе в експлоатация.
За газовата връзка със Сърбия този месец ще се обяви процедура за изработване на техническия проект. По отношение на газова връзка с Турция там развитието е на ниво идеен проект, каза Иван Айолов.
По "Южен поток" закъснението е от пет-шест месеца, но се полагат всички усилия да се навакса изоставянето, каза заместник-министърът. В момента се работи по финансовия модел по този проект и страната ни защитава интересите си в преговорите, допълни той. Пред журналисти той уточни, че не става дума за промяна на модела, а на параметрите по него.
По въпроса за евентуалното въвеждането на 30% данък на възобновяемите енергийни източници заместник-министърът каза по време на форума, че се работи, за да се намери баланс по отношение на ангажиментите към обществото и по отношение на техническите проблеми,
които създават тези източници при управлението на електроенергийната система. По темата предстои дискусия. Правителството е приело политика да не товари повече крайния потребител, това означава, че някой вътре трябва да поеме тези удари, трябва да се намерят компенсиращи методи, за да излезем от ситуацията, в която сме, каза заместник-министърът.
Пред журналисти Иван Айолов каза, че по програма, утвърдена от икономическия министър, се очаква към края на Коледа ЕСО да внесе документи в регулатора за сертифициране като независим оператор.
За първите сто дни на правителство бяха направени някои промени, които успяха да потушат пожари в енергетиката, заяви по време на форума вицепремиерът Даниела Бобева
Българската енергетика се намира на критичен етап от развитието си и това е резултат от сериозни политически грешки и недостатъчно добре направени сметки, каза вицепремиерът.
Тя посочи, че в програмата на правителството е поставена амбициозната задача за спасяване българската енергетика.
Най-важното е да имаме дебат за българската енергетика, крайно време е всички специалисти в тази област да седнат на масата, да обсъдят и да ребалансират българската енергетика, заяви вицепремиерът.
България се нуждае от балансирана и дългосрочна стратегия за развитие на енергетиката, смята тя.
Вицепремиерът изрази надежда в рамките на форума да бъдат намерени отговори на някои въпроси като например защо всички инвестиции в енергетиката ни са водели неминуемо до повишаване на цената на енергията, за начините за борба с монополите в енергетика, за междусистемните електрически и газови връзки на страната, за ДКЕВР и в частност по какъв начин и чрез какви инструменти комисията да е независим и регулиращ сектора орган.
Всеки регулатор е ефективен, когато е не само независим, но и достатъчно прозрачен, каза вицепремиерът. Сред другите актуални за енергетиката теми Бобева отбеляза забавянето по отношение на битовата газификация.
Енергийната стратегия ще има първи проект до един месец, каза пред журналисти вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева след участието си в енергиен форум. След това ще започне вътрешно съгласуване, а после публична дискусия, допълни Бобева. По отношение на дългосрочните договори Бобева каза, че сега те се преглеждат. Ако има нарушение на тези договори и незаконосъобразност, тогава би могло да се реагира, но просто защото не ни харесва един договор, да го ревизираме, е несериозно, каза вицепремиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!