Между 0,5 и 1% от стойността на кредита ще бъде таксата, ако потребителят го върне предсрочно.
Това предвижда европейска директива,
която трябва да бъде въведена в националното законодателство до май
2010 г., съобщи DarikNews.bg.
Промените бяха представени от Кръстьо Преславски, който е асистент на еврокомисаря по защита на потребителите Меглена Кунева.
Размерът на наказателната такса ще се определя в зависимост от това колко време остава до края на договора за погасяване на кредита.
В момента в България не се изплаща наказателна лихва при предсрочно погасяване на потребителски кредит.
За ипотечни кредити обаче важат условията, при които съответната банка е предоставила заема.
В същата директива се предвижда задължението на банките да дават ясна, точна и разбираема информация за условията на кредитите, които предлагат, както и да няма скрити такси за различните финансови услуги на банките.
Основната цел на европейската директива е да защити интереса на потребителите, но при предсрочно връщане на кредит, банките трябва да получат справедливо обезщетение, според Кръстьо Преславски.
"Обезщетението не може да надхвърля 1% от сумата на предсрочно погасения кредит, ако периодът за кредита надхвъря една година между това, което предварително се погасява. Ако периодът не надхвърля една година, обезщетението не може да надхвърля 0,5% от предсрочно погасения кредит", обясни Преславски.
Банките се задължават да дават пълна, ясна и точна информация за условията по кредитите и в рекламите, и в самите споразумения с клиентите.
"Не да сравнявате круши с ябълки, а цифри, които означават едно и също нещо", допълни експертът. Целта е хората да могат лесно да съпоставят предложенията на различните банки и да няма т.нар. "скрити такси", които оскъпяват много кредита.
Преславски цитира изследване, според което повечето хора, които отиват в банка, вземат решението си на базата на информацията, която получат там.
"С две думи - всеки от нас вярва на банковия служител, както вярва на личния си доктор", каза още експертът.
Според Преславски в момента няма единен вътрешен пазар на финансови услуги в Европа. Новата директива обаче ще спомогне потребителите да избират най-добрите условия не само между банките в собствената си страна, а и в целия Европейски съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!