Мъж между 41 и 50 години, семеен, служител или работник и живеещ в Северозападна България или в Русе - такъв е профилът на средностатистическия длъжник в България според Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ).
Над 30% от българите имат някакъв тип задължения, обясниха от АКАБГ.
Колекторските агенции са фирми, специализирани в събиране на дълговете на неизрядни длъжници.
АКАБГ бе учредена днес от пет от международните колекторски агенции, които развиват дейност у нас.
Председателят на асоциацията Райна Миткова-Тодорова обясни, че причината за учредяването й е, че тази индустрия има изключително противоречив имидж от 90-те години насам и АКАБГ си поставя за цел да промени тези представи.
"Няма сериозни убедителни момчета с черни кожени якета и бухалки. Тази индустрия не работи по този начин и ние ясно искаме да се разграничим от този тип непрофесионална работа. Искаме да кажем на хората какви са техните права, какви са последствията от неплащане", каза Райна Миткова-Тодорова и обясни, че те разчитат на преговори и на психологически подход.
По данни на асоциацията в момента в България 65 фирми се занимават със събиране на вземания. Техните основни клиенти са банки, мобилни оператори, търговски дружества, интернет-доставчици и небанкови финансови институции.
Според АКАБГ българските граждани имат най много забавени плащания за кабелна телевизия, парно, вода, а най-малко - за ипотечни кредити.
Временна безработица, загуба на трудоспособност, болест или инцидент в семейството е причината за една четвърт от хората да забавят плащания.
При междуфирмените плащания се наблюдава увеличаване на срока на забавяне. Той вече е средно 105 дни при 78 през 2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!