Б ившият министър на финансите Симеон Дянков коментира пред БНР различния подход на премиера Пламен Орешарски, при който се увеличава размерът на очаквания бюджетен дефицит, увеличава се и дългът с взимането на нови кредити.
Запитан защо тази политика да е лоша, Дянков каза:
"Защото някой трябва на някакъв етап на не толкова далечното бъдеще да плати за всичко това. Парите така или иначе ги няма и ние използваме пари, които бъдещите поколения, нашите деца, няма да имат заради това, че ние сега ги използваме."
По думите му пътят, особено за малки икономики като България, по нанадолнището е много бърз и страна като Португалия вече е показала това. "Ако видите Португалия преди 2011 г. и следите нейния бюджетен дефицит, ще видите, че те вървят много близо до това, което върви България в последните 5-6 г. В смисъл са имали малки дефицити в 5-6 г. и изведнъж като малка икономика идва външен удар, другите европейски икономики се забавят и, както знаете, Португалия влезе във фалит."
Според Дянков това много лесно може да се случи на България, ако продължават бюджетните дефицити да се увеличават, както стана 2013 г. и както вероятно ще стане 2014 г.
"В България законовото ограничение е 2%, но следващ парламент, този примерно, може да го промени. Затова казвам за Португалия - тя в 7 поредни години е имала бюджетни дефицити около 2%, но ти като правиш 6-7 години бюджетни дефицити, а ние още от 2009 г. имаме такива... Малки икономики - може много бързо положението да се влоши.", каза бившият финансов министър.
Дянков отново подкрепи идеята за банковия съюз и заяви, че България трябва по-скоро да стане част от него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!