По около 300 румънски компании месечно местят седалището си в град Русе.
Това казва министърът на финансите Симеон Дянков в интервю за румънският вестник "Адевърул".
По думите на министъра статистическите данни за компаниите в цяла България сочат, че има все повече румънски фирми, които местят седалището си у нас.
Вече 1500 румънски компании имат клонове в Русе, а неотдавна започна да се проявява и нов тренд: румънски компании, които се местят в столицата на България - София, посочи Дянков.
Икономическите данни сочат, че правителството в София приключва годината с по-добри резултати от очакваното, казва той пред румънското издание.
По отношение на развитието на икономиката в България, Дянков заяви, че е все по-голям оптимист.
Той цитира цифрите за последното финансово тримесечие на годината, показващи икономически растеж от 0,7% спрямо предходната година, както и ръст спрямо второто тримесечие.
Това според министър Дянков означава, че 2010 г. е била добра година, така, както е предвидил самият той.
За 2011 г. министърът очаква икономически растеж от 3,6% и бюджетен дефицит от 2,5%. По отношение на бюджетния дефицит на страната, Дянков коментира, че България е от страните с най-малък дефицит за тази година, въпреки че той е около 3,8%.
Следващата година България ще се опита да се впише в критериите от Маастрихт, а вноската от 16%, която страната трябва да плаща за погасяването на външни задължения, е една от най-ниските в ЕС, на второ място след Естония, посочи Дянков.
По отношение на реформите в здравния сектор, Дянков заяви, че са били проведени много разговори във връзка с реформата в системата на здравеопазването, били са идентифицирани целите и препятствията по пътя.
Според думите на министъра до пет години в България ще има равновесие между реформите в здравеопазването и тези в социален план.
Предвижда се увеличаване на възрастта за пенсиониране за мъжете и за жените всяка година с по четири месеца.
На въпрос на журналиста на "Адевърул" защо данъците в България са по-ниски спрямо тези в Румъния, министър Дянков отговори, че това най-вече се дължи на факта, че данъците не са били увеличени по време на кризата.
"Запазихме същата система, а не както се случи в Румъния или в Гърция. При нас ДДС остана 20%. Данъкът върху печалбата е 10%, докато при вас е 16%, данъкът върху дивидентите в България е 5%, докато в Румъния е около 12%", заяви той.
По отношение на амбициите на България и Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство през март 2011 г., Дянков заяви, че се надява, България да се присъедини през 2011.
"В момента в страната на посещение се намира група от европейски експерти. Те проверяват местата, които ги интересуват, но вярваме, че март 2011 г. е разумна дата за присъединяването ни към Шенген.
Във всеки случай, 2011 ще бъде годината, в която ще се присъединим, дори това да се случи след месец март. Смятам, че отговаряме на всички необходими условия за тази процедура", допълни министър Дянков.
Още икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!