Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че вдовишките пенсии ще бъдат увеличени с една трета сега, а до края на мандата си ГЕРБ възнамерява да ги вдигне двойно.
Освен това се предвижда минималната заплата да се повиши от 240 на 270 лв.
Дянков подчерта, че за момента минималните пенсии няма да се променят, защото такива били възможностите на бюджета, но идеята е за поетапното им вдигане.
За да се увеличат вдовишките пенсии ще е нужна и промяна в Кодекса за социално осигуряване.
Така че откога новият размер ще стане факт, зависи както от работата на парламента, така и от решението на тристранния съвет, който предстои да се събере идната седмица, най-вероятно в сряда.
В момента вдовишките пенсии са 20% от пенсията на починалия съпруг, т.е. на практика, след предвидените една трета към тях, реалното увеличение на парите ще бъде 6,5-7%, изчисли Симеон Дянков. На годишна основа, по думите му, това ще струва на бюджета 130-140 млн. лв.
Повишението на минималната заплата е въпрос, с който също другата седмица ще се занимава националния съвет за тристранно сътрудничество.
Ние финансово сме готови, има възможности за тази година в бюджета, както и да се направят евентуалните разчети за 2012 г., заяви финансовият министър.
Той уточни, че в края на май фискалният резерв е малко над 5 млрд. лв. т.е. увеличил се е с близо над 400 млн. лв. от април. Така че, по предварителни данни, бюджетът за май е близо до балансирания, дефицитът е от около 40 млн. лв., което е по-малко от предишните години, коментира Симеон Дянков.
През последните седмици изявленията на финансовия министър, социалния министър Тотю Младенов и премиера Бойко Борисов по отношение на повишаването на пенсии и заплати са изключително противоречиви.
Младенов от няколко месеца настояваше за повишаване на минималната заплата и дори заяви, че е намерил средства за това.
След като премиерът отсече, че от 1 юли минималната заплата става 270 лв., финансовият министър Дянков пък заяви, че пенсии и заплати няма да се увеличават от началото на следващия месец.
Междувременно финансовият министър изказа две противопречащи си мнения за това какви добавки трябва да получат пенсионерите.
Първо той каза, че не може да има диференцирана добавка за пенсиите, тъй като това било дискриминация. После обаче финансист номер едно промени мнението си и заяви, че че ако има добавки, те няма да са еднократни и ще са само за най-бедните.
Днес, преди да обясни новата позиция на управляващите за вдовишките пенсии, Дянков присъства на дебатите по Закона за устройство на държавния бюджет.
Парламентът прие на първо четене промени в закона за бюджета,
според които дефицитът по консолидираната фискална програма не може да надвишава 2% от БВП. В проекта е записано, че максималният размер на разходите по консолидираната фискална програма не може да е повече от 40% от прогнозния БВП.
Предлага се измененията да влязат в сила от 1 януари 2012 г. Промените са във връзка с предложенията за промяна на конституцията и предлагания от Министерството на финансите Пакт за финансова стабилност.
Проектопромените подкрепиха 105 депутати, 16 бяха против, а 5 се въздържаха. "За" бяха народните представители от ГЕРБ, Синята коалиция и независими. Коалиция за България бяха против заедно с петима от ДПС, а останалите от движението се въздържаха. "Атака" не участва в гласуването.
Председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова обясни, че целта на проекта е да въведе още две фискални правила - за бюджетното салдо и за разходите, освен съществуващото в момента, свързано с държавния дълг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!