След днешната прогноза на Европейската комисия, че през следващата година Европа ще е в рецесия, трябва и ние да помислим за по-консервативен от предложения държавен бюджет за 2012 г.
Това заяви пред медиите вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Той каза това преди и след съвместното заседание на няколко парламентарни комисии за разглеждане на държавния бюджет на първо четене.
Вицепремиерът заяви, че когато е било подписвано споразумението със зърнопроизводителите, икономическата ситуация в Европа е била различна.
Днес Националната асоциация на зърнопроизводителите обвини финансовия министър, че се е отказал от подписа си под финансовата рамка за сектор "Земеделие", сложен 20 дни преди изборите.
В последните седмици коренно се промениха очакванията за 2012 и 2013 г..
Двама премиери си дадоха оставката, няколко други държави са в постоянен спад, цялостно за ЕС прогнозите са, че през 2012 г. икономическият растеж ще бъде една трета ръст от това, което се очакваше през лятото, каза Симеон Дянков.
Ситуацията е много по-трудна, отколкото очаквахме, и отговорното поведение е да се направи такъв бюджет, че той да е отговорен към всички сектори, а не само към някои, заяви Дянков.
Той отбеляза, че прогнозите на ЕК са за икономически растеж на България през следващата година от 2,3%, вместо очакваните 3,7%.
От ЕК ни дават доста положителна оценка, а бюджетът е правен при прогнозен ръст от 1%, така че стига растежът да е над 1%, бюджетът ще издържи, каза министърът.
Той посочи, че при лош сценарий на европейската икономика на страната ни, като страна с малка икономика, може да й бъде трудно да се вмести в дефицит от 1,3 процента, колкото е заложеният в проектобюджета за 2012 г. Имаме обаче буфер до три процента, колкото предвиждат Маастрихтските критерии, напомни Дянков.
Все повече обаче, имайки предвид новините и от Италия, аз започвам да се съмнявам и да мисля, че рецесията в Западна Европа ще е толкова силна, че може би трябва да се помисли за по-консервативен сценарий на държавния бюджет, посочи финансовият министър.
В тази ситуацияоще по-важни стават реформите - в администрацията, здравеопазването и социалната сфера,
каза Дянков.
Като пример за реформа в администрацията той посочи разформироването на структурата на Държавния резерв и съкращаването на щата й от около 600 души. Сега същата функция ще се изпълнява от нова агенция с щат от около 40 души, каза вицепремиерът.
Реформата в болничната помощ обаче тепърва предстои, а реформата в пенсионната система е закъсняла. Според Дянков трябва да се направи нов анализ доколко стабилен ще бъде бюджетът на НОИ при увеличаване на пенсионната възраст чак от 2021 г.
В момента 2 млрд. лв. от държавния бюджет отиват за пенсии, т.е. половината от изплащаните пенсии се покриват от данъците, каза Дянков. И подчерта, че не може да има стабилни публични финанси без стабилност в бюджета на НОИ.
Няма да се подпиша като финансов министър под нов заем за БДЖ, докато не бъдат извършени реформите в компанията, заяви още Дянков. Въпреки това в проектобюджета за 2012 г. се предвижда държавна гаранция за този заем, така както е било и при предишни бюджети, посочи финансовият министър.
По отношение на държавния дълг моето виждане е, че не трябва да вземаме повече заеми, освен за разплащане на натрупани вече задължения - в случая еврооблигациите, чийто падеж настъпва през януари 2013 г. и за изплащането на които ще се търси нов заем, коментира Симеон Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!