Промените в закона за Сребърния фонд целят създаването на нова инвестиционна възможност, а не променят статута на фонда.
Това заяви пред Народното събрание вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Предложените от министъра промени в закона за Сребърния фонд срещат силен отпор от опозицията.
В тях се предвижда средствата от фонда да могат да се влагат в държавни облигации. Според БСП и СДС обаче средствата във фонда ще се използват за покриването на дефицита по бюджета и за плащания по външния дълг.
Според икономисти използването на средствата за инвестиране в държавни ценни книжа (ДКЦ) ще доведат до рискове за икономиката, тъй като при евентуална криза няма да има буфер, който правителството да използва, за да покрие плащанията в пенсионната система.
В Сребърния фонд до края на януари 2012 г. са събрани 1,776 700 млрд. лв., които съгласно закона могат да бъдат инвестирани в различни финансови инструменти, но и да бъдат използвани за погасяване на държавен дълг, посочи министърът.
В проекта на нов закон за Държавния фонд за гарантиране и устойчивост на държавната пенсионна система не се променят нито целите, за които могат да се използват средствата във фонда, нито срокът за трансферирането им към бюджета на ДОО - той остава 2018 г., обясни той.
По думите на Дянков предлаганите промени целят единствено създаването на нова инвестиционна възможност, за да се повиши доходността на фонда.
Сега действащият закон не позволява парите във фонда да се инвестират в България, това е несправедливо, смята Дянков.
Според него инвестицията в български ДЦК ще е антикризисна мярка. В последните три години фондът губи средно по 40 млн. лв. на година, съобщи още Дянков.
В Министерството на финансите не са раздавани коледни бонуси или 13-та заплата,
каза още Дянков по време на парламентарния контрол.
През цялата 2011 г. отделни екипи служители са получавали допълнителни възнаграждения за постигнати добри резултати съгласно Закона за държавния служител и постановление на Министерския съвет, обясни той.
За цялата година общата сума на тези възнаграждения е 233 725 лв., съобщи Дянков и добави, че сумите са изплащани на база на сега действащия закон.
Допълнителните възнаграждения не са допълнителна тежест към държавния бюджет, защото са отпуснати от реализирани икономии от средствата за работна заплата, отбеляза Дянков.
Към края на 2011 г. Министерството на финансите е реализирало икономии в размер на 9,2 млн. лв. и ги е върнало на държавната хазна. За 2010 г. МФ е върнало в хазната 8,5 млн. лв. от предвидените му разходи.
Надявам се скоро да приемем промените в Закона за държавния служител, които ще регламентират начина на получаване на бонуси и ще лимитират сумите (процента от заплащането, което може да е бонус) за много по-голяма част от администрацията, посочи още Дянков.
Може би е донякъде моя вина, че този закон е закъснял, но факт е, че той е вече в парламента, добави той.
Дянков посочи, че числеността на централната държавна администрация е намалена от лятото на 2009 г. досега. Преструктурирани или закрити са 29 структури, а числеността е намалена с над 14%, без да се брои системата на МВР.
Общата численост на централната държавна администрация към началото на март т. г. е 61 979 щатни бройки, или е намалена с близо 10 хиляди бройки спрямо 2009 г.
Дянков отбеляза, че вече са направени промени, с които се ограничава увеличаването на числеността на администрацията. Ако някъде щатът се увеличава, със същия обем трябва и да се намали на друго място.
С промените в закона за държавния служител ще се създаде класификатор на длъжностите, нова система за оценка и заплащане на служителите. Целта е да се регламентира ясна система за допълнителните възнаграждения.
Промените предвиждат въвеждане на еднакъв статут за всички служители в администрацията, в момента голяма част от тях е извън този закон, а това е непрозрачно, заяви финансовият министър.
Дянков каза, че трябва да се премахне практиката да се раздават бонуси от приходите от административни такси и глоби. Ще се подобри системата за оценка на служителите, а работата им ще се оценява по ясни критерии, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!