Ср ред вицепремиера и финансов министър Симеон Данков правителството вече е направило всичко възможно за бюджет 2009 г. от гледна точка намаляване на разходите.
Това споделя той в интервю за Българското национално радио (БНР).
По неговите думи оттук нататък допълнително рязане ще се отрази неблагоприятно на търсенето и мерките, които могат да се вземат, са свързани по увеличаване на приходите на митниците.
В противен случай би била подложена на риск икономическата стабилност на страната, смята той.
Според Дянков намалянето на разходите би се отразило най-добре на баланса в бюджета ако се беше случило някъде през януари и февруари. Той посочи, че по това време в Министерски съвет е имало такива дискусии, но те са били покрити.
Ако това е направено през февруари, досега не просто щяхме да бъдем доста по-добре от бюджетна гледна точка, а е имало възможност за доста по-евтин финансов ресурс отвън, заяви той.
На въпрос можем ли да бъдем сигурни, че тези 15% ще можем да ги спестяваме до края на годината, след като вече е ясно, че има дефицит в излизащия скъпо през зимата сектор на здравеопазването, той призна, че е възможно да възникнат непредвидени разходи.
Министърът напомни, че здравеопазването има над 150 млн. допълнителен дефицит, а в отбраната допълнителния дефицит е 200 млн. За него решението е да се търсят
нови начини за увеличаване на приходите,
а не съкращаване на разходите. Дянков заяви, че ако спадът в икономиката догодина е по-малък от прогнозирания, ще има възможност за увеличение на пенсии и заплати.
В отговор на въпрос дали пенсионерите могат да получат 10-процентно увеличение в средата на следващата година, той каза, че се съмнява то да е на такава стойност, но че някакво увеличение ще бъде възможно.
За последните сигнали за състоянието на световната икономика Дянков коментира: "И аз, като гледам развитието на световната икономика и на европейската икономика, си мисля, че това всъщност реално ще стане, в смисъл има вече такива надежди в световната икономика, че до средата на следващата година и нашата икономика ще започне да изплува от тази криза."
Министърът прогнозира, че страната ще бъде в период на дефлация и намаляване на цени още поне няколко месеца. По неговите думи това може да компенсира до някаква степен евентуално вдигане на акцизите.
Вицепремиерът все пак подчерта, че увеличаването на акцизите, особено при цигарите, е свързано със задължение, което имаме към ЕС, така че няма никаква възможност за лавиране.
Колкото до структурната реформа в НАП и митниците, той посочи, че има поне 15 митнически пункта, които от началото на тази година до края на юли не са вкарали нито лев в бюджета.
Той каза също, че има други пунктове, които явно се задъхват и нямат достатъчно хора за работа, така че евентуална оптимизация, от една страна, ще затвори някои пунктове, а от друга страна, ще сложи хора там, където е реално търсенето.
Дянков каза още, че оптимизацията на персонала в митниците ще бъде доста по-голяма, отколкото в останалите агенции, заради големия брой хора, вкарани там под политически натиск.
По въпроса какви резултати очаква от взетите мерки,
Дянков заяви, че е оптимист.
"Краят ще се хване, точно за това вместо сега да се планира и да си говорим философски какво трябва да стане, ние правим мярка след мярка, първо по разходната част, а сега по приходната част работим денонощно и от първите резултати, които виждаме август от страна на разходите, в септември вече, аз чета ден по ден резултатите, започват и приходите малко да се увеличават, особено от НАП."
На въпрос дали мисли, че митниците и НАП, които на практика осигуряват приходите в бюджета, ще успеят да съберат тези допълнителни пари, защото антикорупционните и антиконтрабандните мерки обикновено водят до свиване на приходи, той отговори:
"Това е труден избор – дали да се прави структурна реформа в този момент, когато ние наистина много зависим от тези агенции за увеличаване на приходите, или да се съсредоточим върху увеличаване на приходите и след това да се прави реформа.
Аз обаче от опита си в Световна банка съм видял, че ако не се направи реформа веднага, тя никога не става, започва да се влачи."
По думите на министъра решението за закриването на Българския енергиен холдинг (БЕХ) ще дойде в следващите 2-3 седмици.
"То до голяма степен не е свързано с това какво ще се правят енергийните проекти, понеже БЕХ досега явно не си е свършил работата по някакъв начин да внесе финансова обосновка за тези проекти."
Днес започва мисията на МВФ и
Европейската комисия у нас, която ще оцени мерките, които досега са взети от
правителството и също да направят оценка какво става с икономическата и
фискалната ни политика до края на тази година и особено 2010 г.
Симеон Дянков: Няма да режем повече разходи
Страната ще бъде в период на дефлация още поне няколко месеца, прогнозира министърът в интервю за БНР
10 септември 2009, 18:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!