Докато говореше пред възпитаници на УНСС за студентската мобилност, финансовият министър Симеон Дянков заяви, че не им препоръчва да учат в Софийски униврситет "Св. Климент Охридски".
"Финансовата мобилност не е със студента. С други думи, ако някой от вас реши да се премести от УНСС в СУ – не ви го препоръчвам, но ако някой от вас реши – всъщност парите не се преместват с вас", заяви той.
По думите му това е слабост на тази сегашна система и в предложенията на проектозакона за висшето образование той дава такава възможност.
Студентите от университети, които не са стопанисвани добре, имат право да протестират и трябва да протестират, но трябва да питат управлението на своите университети къде са тези пари, коментира Дянков студентските протести.
Той даде пример с УНСС, където има парно, хубава аула и университетът се стопанисва добре, но в други университети парите не достигат. Къде са отишли парите в тях, защото е имало много пари, къде са отишли те, запита министърът.
В процеса между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет ще се разгледа въпросът дали да бъдат отпуснати още пари за образование, каза още Дянков.
Дянков стои твърдо зад идеята стажът за пенсиониране да започне да се увеличава
още от следващата година с по шест месеца на година. Това коментира той пред журналисти, след като изнесе лекцията си в УНСС.
Така Дянков се противопоставя на представените преди три дни от социалният министър Тотю Младенов предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване. Според тях стажът необходим за пенсия ще започне да се увеличава от 2015 г.
Днес обаче министър Младенов също заяви, че промените в кодекса за социално осигуряване трябва да бъдат обсъдено отново.
Идея от следващата година да започне увеличаването на стажа за пенсиониране е в първоначалния проект на социалното министерство за Кодекса за социално осигуряване, който мина на един етап през Министерски съвет, каза Симеон Дянков.
Миналата седмица излезе предварителния доклад на Международния валутен фонд, който явно казва, че заради демографското развите на България и натрупания вече в НОИ дефицит в продължение на над десетилетие мисията на фонда препоръчва още от 2011 г. да започне увеличение на стажа, посочи вицепремиерът.
Дянков заяви, че на утрешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество тази идея ще се разглежда и той ще стои твърдо зад нея.
На въпрос дали разчита на проява на здрав разум от страна на синдикатите и социалното министерство Дянков отговори, че затова има тристранен съвет – въпросите да се обсъдят, но в крайна сметка решава правителството. Всяко време е добро за реформи -
като се отдръпне водата при отлив, тогава се вижда кой плува без гащи.
Така Дянков отговори на въпрос за липсващите реформи на синия депутат Мартин Димитров, цитирайки латиноамериканска поговорка.
Бюджетът за 2011 г. е бюджет на стабилността, заяви вицепремиерът, докато го представяше пред депутатите от четирите парламентарни комисии - по бюджет и финанси; по икономическата политика, енергетика и туризъм; по труда и социалната политика; по здравеопазване.
Основната цел, която си поставя бюджетът за следващата година, е връщане 3% дефицит, каквото е изискването на ЕС, добави той.
Правителството твърдо отстоява позицията за запазване на валутния борд, емисионната политика е основен инструмент за управление на държавния дълг, посочи министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!