Финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков допусна възможността Пакта за финансова стабилност да влезе за обсъждане в парламента след изборите.
Днес Дянков се срещна с президента Георги Първанов, за да му представи аргументите си в полза на проекта. Срещата е била по молба на финансовия министър.
Законопроектът на правителството предвижда в Конституцията на страната да бъде записан бюджетен дефицит до 2%, до 40% от БВП за вътрешно разпределение.
Освен това е предвидено преките данъци и определянето на нови да могат да се променят само с гласовете на две трети от всички народни представители.
"Няма да позволя един толкова важен проект да стане разменна монета в предизборни кампании", заяви Дянков пред медиите след срещата. Вицепремиерът определи разговора с президента Първанов и неговия екип като полезен и професионален.
Предстоят дебати по текстовете, предложените параметри и каква част от тях да бъдат отразени в Конституцията и каква - в Закона за устройството на държавния бюджет, допълни финансовият министър.
По време на срещата финансовият министър и неговия екип са обяснили на президента, че представения в парламента вариант на пакта е рамков.
В рамките на работата на парламента могат да се изчистят голяма част от темите и за това е по-добре да се влезе в Народното събрание със сравнително рестриктивна идея и със времето да се стигне до консенсусно предложение, изтъкна Дянков.
"Принципният коментар на президента по пакта беше, че мястото на този тип промени не е в Конституцията,
а в Закона за устройството на държавния бюджет", каза още финансовият министър след срещата.
"Президентът не еднократно е казвал, че е голям привърженик на финансовата стабилност. Всички сме съгласни, че пакт за финансова стабилност и за България и за Европа е нещо предстоящо и нещо нужно", допълни той.
Този пакт е толкова важен за България, че голяма част от народните представители ще са съгласни с него, но трябва да сме сигурни, че това, което остане като финален вариант е съвършено и от юридическа гледна точка, убеден е финансовият министър.
След срещата с Дянков президентът се срещна и с икономическия екип на "Коалиция за България".
От левицата се обявиха срещу готвените промени
и ги определиха като конституционно невежество. Парламентарната група на "Коалиция за България" казва "да" на финансовата стабилност, но "не" на това конституцията да става заложник на популизма в изборните месеци, заяви Любен Корнезов.
Малко по-късно от пресслужбата на президента разпространиха съобщение, в което Първанов изброява забележките си към пакта.
Държавният глава не приема създаването на извънреден механизъм за гласуване,
тъй като това ще влезе в противоречие с общите конституционни правила за провеждане на този процес.
Според Първанов е недопустимо е данъчни закони и то една малка част от тях, както и максималното равнище на бюджетния дефицит, да бъдат приемани от Народното събрание с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички народни представители, т.е с мнозинство, с което се изменя самата конституция.
В същото време правителството се формира с обикновено мнозинство и вот на недоверие се гласува с мнозинство, повече от половината народни представители. Поради това държавният глава е против предложените промени в конституцията и призовава те да бъдат оттеглени.
Той предлага фискалните правила, по които бъде постигнат обществен консенсус да се запишат в Закона за устройството на държавния бюджет.
Президентът отново предлага да се свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по темата за рисковете и предизвикателствата пред финансово-икономическата и социална стабилност в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!