В проектозакона за бюджет 2011 няма предложение минималната заплата да се увеличи.
Това коментира пред журналисти министърът на финансите Симеон Дянков.
Така той влезе в пореден разнобой с министъра на труда Тотю Младенов, който вчера отново се обяви за увеличаване на минималната работна заплата до 270 лв.
Дянков посочи още, че по данни от НОИ, ако работодателите изплащат 70% от болничните на работниците в първите три дни от болничния, се спестяват от 5 до 7 млн. лв. месечно.
По думите на финансовия министър въпреки че тази антикризисна мярка за изплащане на болничните беше предвидена да важи до края на тази година, от Министерството на труда и социалната политика са преценили, че промяната е добра, и затова е влязла в проектобюджета за 2011 г.
Българският бизнес има най-ниското данъчно бреме в Европа и правителство е направило много за бизнеса и продължава да прави. С тези думи Дянков коментира дали работодателите няма да бъдат прекалено натоварени с изплащането на болничните.
Идеята на общините за споделен данък за икономическа дейност е нова тема и не е разработена в проектозакона за бюджета, каза Дянков в отговор на журналистически въпрос.
Той съобщи още, че на заседанието на Министерския съвет утре Министерството на финансите ще внесе анализа за размера, обема и състоянието на клиничните пътеки в болничната помощ.
Днес Националния съвет по тристранно сътрудничество започна да обсъжда проектобюджета за 2011 г.
Преди заседанието председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев коментира, че работодателите смятат, че бюджетната прогноза за ръст на БВП от 3,6% е твърде оптимистична и призовават за повече консерватизъм.
Освен това бизнесът подкрепя идеята преките данъци да не нарастват, както и умереното повишаване на косвените данъци.
Работодателите са против и догодина да плащат първите три дни болнични,
каза още Велев. До юли тази година работодателите поемаха само първия ден от болничния, а НОИ - следващите. Промяната бизнесът да плаща първите три дни беше въведена като антикризисна и трябваше да действа до края на тази година.
Не подкрепяме запазването на мярката и превръщането й в постоянна, каза той. По думите му мярката е изиграла своята роля, намалели са злоупотребите, а и кризата започва да отшумява. Вариант, който предложи Велев е, бизнесът да поеме през следващата година първите два дни.
Малко са промените, които се правят в данъчните закони и това е добре, защото има стабилност, която бизнесът винаги е искал, това е голям плюс за бюджета, заяви още той.
Приходите са с 1,3 млрд. лв. повече от очакваните за тази година, а разходите са на същото ниво, като разликата от 1,3 млрд. лв. ще отиде за намаляване на бюджетния дефицит, който се предвижда да бъде сведен до 2,5% от БВП, посочи Велев.
По думите му опасенията на бизнеса са, че този дефицит може да бъде и по-голям, ако не се предвидят "буфери" в бюджета, предвид на заложения оптимистичен ръст на БВП.
Министерството на финансите е оттеглило предложението за намаляване на амортизационните отчисления,
съобщи пред журналисти Аднан Лидиянов от Съюза за стопанска инициатива (ССИ), който участва в заседанието.
От ССИ са удовлетворени от оттеглянето на това предложение, защото според тях намаляването на отчисленията ще възпрепятства възможността за обновяване на технологиите на предприятията и ще затвори пътя за излизане от кризата.
Представителите на синдикатите и работодателите единодушно са подкрепили предложенията на Министерството на финансите за промени в данъчното законодателство, се посочва в съобщение от ведомството за днешното заседание.
Социалните партньори са изразили подкрепа за основното предложение за промяна в Закона за ДДС, с което се предлага
единна намалена данъчна ставка от 9% за настаняване от хотелиери
Ставката ще се прилага от 1 април 2011 г. за всички доставки по настаняване и попада в обхвата на намалена ставка по смисъла на европейското законодателство, пише в съобщението.
Други основни предложения, които са били одобрени от съвета, засягат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, Закона за данъците върху доходите на физическите лица и в Закона за корпоративното подоходно облагане.
Предложенията за промени в Закона за акцизите и данъчните складове са свързани с облагането с акциз на тютюневите изделия и се отнасят до промяна в определенията за цигари, пури и пурети, и друг тютюн за пушене. Предвижда се още
повишаване на акцизната ставка върху тютюна за пушене от 100 на 152 лв. за кг
С това акцизът върху тютюна за пушене се изравнява с този за цигарите при среднопретеглена продажна цена на дребно за периода януари-юли 2010 г. от 4.45 лв. за кутия.
Съгласно поетите от България ангажименти с договора за присъединяване към ЕС за достигане на минималните нива на облагане в Общността се предвижда и повишаване на акцизните ставки върху горивата.
Със 7% ще спаднат доходите на българите за тази и следващата година, смята вицепрезидент на КНСБ Иван Кокалов. Той направи този коментар след заседанието. Кокалов посочи, че
синдикатите не подкрепят представения им проект на бюджет за 2011 г.,
защото с него се замразяват доходите и има намаляване на разходи, без механизми за подобряване на приходите. Кокалов добави, че има вариант за намаляване на здравната вноска, за сметка на увеличаване на вноската за пенсия реципрочно с два процента.
Той се позовава на неофициална информация и уточни, че предложението не е обсъждано на днешното заседание.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов е защитил предложението си за увеличаване на минималната работна заплата на 270 лв., добави Кокалов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!