Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков влезе в остър задочен спор с лидера на "България на гражданите" и бивш министър по европейските въпроси Меглена Кунева.
В световната класация за конкурентоспособност България отчита напредък основно по четири критерия и те нямат нищо общо с коментарите на г-жа Кунева, каза Дянков за Агенция "Фокус" по повод думите на Кунева, че изкачването на страната в класацията за конкурентоспособност с 12 пункта се дължи на повишената безработица.
Имаме все по-малко работещи хора и те произвеждат същата единица продукт, заяви Меглена Кунева в интервю за Би Ти Ви тази сутрин.
"Конкурентоспособността в България не се е подобрила. На практика безработицата повишава този показател",
каза тя по повод проучването на швейцарски институт, партньор на Световния икономически форум.
В интервюто Кунева декларира, че тя и нейната партия няма да правят предварителни договорки с други политически формации преди изборите. Основният опонент на "България на гражданите" са управляващите, ние сме алтернатива на политическата система, каза тя.
Кунева обяви няколко важни, по думите й, теми, по които е добре всички партии да направят "коалиции", за да се намери най-доброто решение - заетостта, съдебната система и ВСС.
Според Симеон Дянков Кунева е направила много неподготвено изказване.
"Факт е, че България се изкачва с 12 места и от 74-то място в миналогодишната класация е на 62-ро място в тазгодишната. Класацията обхваща около 12 различни теми: фискална политика, инфраструктура, образование, здравеопазване, технологии, селско стопанство и т.н. Класацията има достатъчно ресори, така че много точно може да се каже благодарение на какво се вдига конкурентоспособността на България. И това няма нищо общо с твърденията на г-жа Кунева”, каза Симеон Дянков.
Той посочи, че България се изкачва напред в класацията, главно благодарение на четири от критериите.
Най-много скачаме в моя ресор - фискална политика,
където от 46-то място миналата година, се изкачваме на 31-во място, кза Дянков и направи сравнението, че Германия е на 30-то място в световната класация, в която са включени 144 държави.
"Така България е в групата на Германия, която е 30-та, Австрия е 34-та – няколко места след нас, Холандия е след нас и всъщност – почти целия Европейски съюз е след нас. Тук имаме най-голям скок - с 15 места", каза Симеон Дянков.
Втората класация по критерии, в които имаме най-голям напредък, е инфраструктурата, продължи той, като отбеляза, че там България скача от 87-мо на 76-то място.
"Третият критерий, по който се повишава рейтингът на България, може би е най-изненадващ за българските граждани – това е здравеопазване и начално образование (в класацията образованието е разделено на начално и след това – на средно и висше). Там скачаме със седем места – от 56-то на 49-то. Отчитат се показатели като увеличаване на средната продължителност на живота, която в България в последните години се увеличава, както и някои конкретни заболявания като туберкулоза и др., които случаи в България са намалели", коментира Дянков.
Четвъртият критерий, по който вървим напред, е средно и висше образование - там възходът е със седем места, от 70-то на 63-то и това е благодарение на средното образование, коментира още Дянков.
Той отбеляза, че най-слабо страната ни се представя в категорията "институции" - на 108-мо място, каквото е имала и миналата година.
"Там обаче почти половината от тежестта пада върху съдебните институции. Изводът е, че там трябва да се работи много. Това, което правителството може да направи, е повече прозрачност, и на общинско ниво, и на държавно ниво, което има около една пета – около 20% тежест в класацията, както и електронното правителство. Това са две неща, по които можем да се съсредоточим и да напреднем", каза Симеон Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!