Д анъчните започват от днес с обажданията и предупрежденията, ако не сме си платили налога или сме подали сгрешена данъчна декларация в НАП, информира Нова ТВ.
Всички, които не са се издължили в срок към хазната, първо ще получат обаждане, а
втората стъпка е официална призовка.
След това в рамките на седем дни задълженията трябва да бъдат погасени.
Крайната мярка е принудително събиране на задълженията, като най-често се запорират заплатите на длъжниците. За малки технически грешки в декларациите няма да бъде налагана глоба.
Оказва се, че
от днес започват да текат лихви върху данъците ни от миналата година и може да се окаже, че дължим пари на данъчните без дори да знаем за това.
Така се получава, ако сме платили дължимото в последния момент по банков път и реално транзакцията е отчетена със закъснения заради многото почиви дни. Лихвата, която ще ни се начислява е малко над 10%.
Междувременно стана ясно, че влоговете на домакинствата в банките са надхвърлили психологическата граница от 40 млрд. лв., сочи статистиката на БНБ.
За три месеца хората са спестили нови 1 млрд. лв., като близо половината от тази сума е дошла от изплатените от банките лихви, пише в. "Труд". Общо депозитите на домакинствата и бизнеса в банките възлизат на 63,4 млрд. лв. Това е с около 6 млрд. лв. повече от раздадените им кредити.
За една година депозитите на домакинствата са се увеличили с 3,6 млрд. лв., сочат още данните на централната банка. Според икономисти
продължаващият висок темп на спестяванията е сигнал, че гражданите все още се страхуват от кризата и предпочитат да заделят парите си настрана.
Заради огромния приток на ресурс към банките доходността по влоговете непрекъснато намалява и в края на март средната лихва по новооткритите спестявания до една година в левове е паднала до 3,33%.
Пазарът на кредити за граждани остава замрял и през 2014 г. За първите три месеца експозициите на дребно са намалели с 80 млн. лв. и към края на март достигат 18,4 млрд. лв.
Свиването е изцяло в сегмента на потребителските заеми – със 141 млн. лв. То може да се дължи не толкова на слабо търсене, колкото на поредно изчистване на балансите на трезорите от несъбираеми вземания.
В жилищния сегмент има леко раздвижване след Нова година, като там се регистрира ръст от 60 млн. лв.
След почти нулевия ръст на бизнес заемите през 2013 г. от януари насам се забелязва съживяване и на този пазар. Ръстът на корпоративните кредити за три месеца е с близо 460 млн. лв. до 38,8 млрд. лв.
Проблемните заеми продължават да намаляват,
като през първото тримесечие размерът им се свива с нови 234 млн. лв., съобщават още от БНБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!