Икономисти, банкери, борсови играчи и бизнесмени, ако искате напълно достоверно потвърждение за края на икономическата криза, това лято задължително гледайте жените право в краката!
Един от най-сигурните индикатори за съживяването от кризата, ако не знаете, е късата пола.
Няма шега - това е теория от началото на века - много обсъждана, бурно отричана от някои финансисти, но доказана от мнозина.
Тази зависимост между дължината на полата и състоянието на икономиката се мери чрез "индекса на подгъва".
Той се влияе пряко от състоянието на икономиката, измерено чрез движението на борсовите индекси или брутния вътрешен продукт в дадена страна.
Най-общо "индексът на подгъва" може да бъде дефиниран така - в криза полите се удължават, в подем - дължината се скъсява.
От дълга до глезените в периоди със сериозна рецесия, кройката на полата се скъсява многократно до добре познатото "мини" в години на икономически бум.
Оспорван или значим фактор
От появата си през 1929 г. до днес тази теория буди интереса на анализаторите. Някои го посрещат с чувство за хумор, други му се доверяват на 100%.
Неоспорим факт е, че много икономисти и статистици потвърждават с реални данни, събирани десетилетия, зависимостта между възходите и спадовете на борсата и дължината на женските поли и рокли.
Така теорията, чийто баща е американският икономист Джордж Тейлър, намира своето място и в учебниците по икономика.
Концепцията за индекса на подгъва се потвърждава и от Института по иконометрия към холандския университет "Еразъм". Институтът прави сериозно проучване на дължините на полите през годините от 1921 до 2009 г. спрямо месечни данни за икономиката, взети от Националното бюро за икономически проучвания към Кеймбридж.
Публикуваният през юни 2010 г. доклад на института по иконометрия потвърждава теорията за зависимостта между икономиката и дължината на полата.
С една малка, но съществена забележка - между промяната на икономическата обстановка и отразяването й върху подгъва на полите се наблюдава времеви лаг от около три години.
До глезена още две години
Експертите, направили проучването, заключават, че дължината около глезена ще се задържи през 2011 и 2012 г. Не се отчайвайте - това не значи, че кризата ще трае дотогава!
През лятото на миналата година холандските икономисти установяват, че водещи модни списания налагат тенденция на късите поли, въпреки че икономиката все още не се е върнала от нивата преди рецесията от 2008-2009 г.
Обяснението е, че модните тенденции не се определят за една година и от създаването на една колекция до времето, когато тя е готова за носене, минават поне няколко години, тоест за късите дължини, които бяха модерни миналото лято, на практика дизайнерите са взели решение в далеч по-добрите 2006 и 2007 г.
"Дау Джоунс" и S&P 500 белязаха шарено лято тази година
Малко по-различна е позицията на борсовите анализатори, които следят тенденцията в подгъва на полите и измененията на щатските борсови индекси Dow Jones Industial Average и Standard&Poor's 500.
Тази зависимост е описана в статия от "Блумбърг" от миналата есен, в която се описва зависимостта между сериозните колебания на S&P 500 през август и септември 2010 г. и пролетно-летните колекции за 2011 г. на водещи дизайнери.
Борсовият индекс пада значително през август 2010 г., докато през септември регистрира най-голямата си двуседмична печалба от юни миналата година. Тези върхове и падения на водещия борсов индикатор намират отражение в дрехите на дизайнерите, чиято представа за топлите сезони на тази година се лута между ултракъси и макси дълги поли.
Независимо дали представя просто една забавна теория или сериозна зависимост, индексът на подгъва съществува и мнозина му се доверяват.
Всяка икономическа криза остава сериозни следи в обществата, променя начина на живот на хората и полага основите на нови тенденции. Да се отрича ефектът на лошото икономическо състояние върху начина на обличане не е най-добрият подход.
Сигурно на някои им изглежда доста глупаво да се търси зависимост между дългата пола и кризата.
Факт е обаче, че жените са склонни да носят къси поли, когато са в добро настроение.
Затова, икономисти, проявете повече оптимизъм и увереност за излизане от кризата напук на дългите поли около вас. Те все пак предстои да станат къси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!