Н икой не знае какъв закон се прие за пенсииите, заяви пред Нова ТВ Даниела Петкова, председател на УС на ПОК „Доверие”.
По думите ѝ ощетени от законовите промени ще бъдат младежите, на които им предстои да започнат работа за първи път след 1 януари, защото парите им ще отидат първо в НОИ и ще им приберат вноски в солидарния фонд, а едва на по-късен етап те ще могат да изберат дали да отидат и в частен фонд.
Николай Марев, главен изпълнителен директор на ПОК "ДСК-Родина”, коментира идеята да може веднъж отишъл само към НОИ, работещият да се върне в частен пенсионен фонд, с думите: "Това е все едно да направиш от омлет обратно яйце. Освен ако държавата не направи капиталови схеми”.
В момента тече война за това дали да има капиталови схеми, или да няма, смятат и Петкова, и Марев.
"По начина, по който се случи законът, очевидно целта е голяма. Иначе не биха си позволили да приемат закон, който става вече и политически въпрос”, смята Петкова.
По думите ѝ законът такъв, какъвто е в момента, ще обхване 30 000 младежи, които имат около 500 лева среден доход. Техните 5% ще отидат в НОИ, което ще докара допълнителни 4-5 милиона лева за година в осигурителния институт.
"Тези 4-5 милиона могат ли да бъдат причина за всичко това”, запита Петкова.
По думите на Петкова и Марев истинската причина за промените са 8-те милиарда, които в момента са в частните фондове. Вече започна кампания за дискредитиране на частните пенсионни фондове, заяви Марев.
"Апетитен е бизнесът, ако някой вижда в него повече управление на активи, отколкото само пенсионноосигурителното дружество", коментира Петкова.
Двамата намекнаха за разчистване на пазара за нов играч
"През лятото беше регистриран един нов пенсионен фонд, за нас беше голяма изненада. Казва се „Утре”, заяви Марев. Компанията е част от "Изи кредит", която се занимава с бързи кредити.
Трябва да се съберат активите и да видим къде ще бъдат инвестирани, допълни Петкова.
Във връзка с изказаните в предаването мнения от пенсионното осигурително дружество "Утре" разпространиха съобщение, в което се заявява, че промените ще засегнат всички пенсионноосигурителни дружества в България и особено сега навлизащите на пазара
Към момента ПОД „Утре“ АД не е стартирало дейност по привличане на осигурени лица и гласуваните промени ще се отразят безспорно върху дейността ни, както и на всички участници на пазара и върху много други сфери, се казва още в съобщението.
От "Утре“ АД заявяват още, че и те също търсят отговор на въпроса защо точно сега и в такива кратки срокове бяха гласувани тези промени и какви са причините за тях,
особено като се има предвид, че има неяснота кога ще бъдат приети и какво ще съдържат подзаконовите нормативни актове.
"Категорично заявяваме, че дейността ни е независима политически и осъществяваме дейността си в съотвествие на законите на страната. Вярваме, че пенсионното осигуряване трябва да дава сигурност на хората и търсим отговор на въпроса дали така взети набързо решения ще се отразят благоприятно в дългосрочен план върху благосъстоянието на хората и икономиката на страната като цяло" заявяват още от частния пенсионен фонд.
В допълнение от „Утре“ АД заявяват, че компанията има издаден лиценз за осъществяване на пенсионноосигурителна дейност от Комисията за финансов надзор през юли 2014 г.
"Дружеството отговаря на всички законови изисквания за осъществяване на дейност и е с ясна собственост, която е публично достъпна, както следва: 99.99% от капитала на ПОД „Утре“ АД са собственост на "Изи асет мениджмънт“ АД. ПОД „Утре“ АД ще продължи да следи със загриженост развитието на темата, като ще се стремим да предлагаме най-добрите решения за осигурените лица в дългосрочен план", завършва съобщението.
Целия разговор с Даниела Петкова и Николай Марев в ефира на Нова ТВ вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!