Бюджетът на страната за 2012 г. е реалистичен, в него има достатъчно буфери и при негативни варианти за заложения ръст на БВП от 2,9%, смята Георги Прохаски, съпредседател на Центъра за икономическо развитие.
Възможно е да завършим годината и без бюджетен дефицит, особено ако правителството реши да не раздава пари, смята той.
Българската икономика излиза от кризата, макар бавно и трудно.
Страната приключи със спада в икономиката още в средата на 2010 г. и оттогава БВП се увеличава.
Растеж може да има обаче, едва, когато стигнем до предкризисните нива на икономиката, смятат в ЦИР.
Сегашният ръст на БВП е недостатъчен, но друго на общия фон на икономиката в света не може да се очаква, подчерта той.
Няма голям риск от рецесия за българската икономика, макар че трудно може да се калкулира какво ще се случи, ако Гърция обяви фалит, въпреки че това едва ли ще се случи, смята Прохаски.
Световната икономика се оздравява постепенно
и ако се намери краткосрочно решение на гръцкия проблем и дългосрочно за европейските дългови проблеми, в България ще има още по-голям ръст на БВП, смятат в ЦИР.
В добивната и преработваща промишленост имаше предкризисен максимум на БВП през първото тримесечие на 2008 г.
Секторът се възстановява от началото на 2010 г. и се очаква до края на 2012 г. възстановяването да приключи, очакват експертите.
Кризата сви производството в селското стопанство номинално с 11% и скорошно възстановяване не се очаква. През 2011 г. спадът в аграрния сектор ще е с 15% спрямо 2010 г.
В номинално изражение селскостопанската продукция през 2011 г. беше повече, износът също беше по-голям, но цените на земеделската продукция през 2010 г. бяха по-високи.
Спадът в селското стопанство е заради занемаряването на всички сектори, освен зърнопроизводството, посочи Прохаски.
Зеленчукопроизводството и животновъдството изостанаха изключително много. За възстановяването на тези сектори са нужни поне 10-15 години и то с активното подпомагане на бюджета и еврофондовете, смята Прохаски.
Той отбеляза, че първата стъпка в тази правилна посока беше направена през 2011 г.
Строителството стигна до криза едва през 2008 г., макар че недвижимите имоти започнаха да поевтиняват две години по-рано. Сега секторът е на ниво под 30% от този пик.
През 2011 г. строителството също отчете спад, макар и по-малък, отчитат в ЦИР.
Търговията с недвижими имоти беше в апогея си в края на 2006 г. и оттогава е в рецесия. През 2011 г. този сектор на икономиката отново е със спад и намалението в него вече достига 16 процента спрямо пика от 2006 г.
Туризмът, хотелиерство и ресторантьорството започнаха да влизат в кризата от началото на 2009 г.
Сега секторът върви към възстановяване, което се очаква да стане в края на годината. Само финансите и застрахователната дейност не бяха в криза, макар и в отделни тримесечия да имаше спад, смятат в ЦИР.
Финансовата и банковата системи в страната са стабилни,
заявяват от ЦИР. Нивото на чуждите инвестиции продължава да спада, което е най-негативния показател за нашата икономиката.
Преките чужди инвестиции за цялата 2011 г. вероятно няма да надхвърлят 1 млрд. евро при очаквани от правителството 1,5-2 млрд.евро, посочват икономистите.
В същия размер ще са преките чужди инвестиции и през 2012 г., твърдят от ЦИР.
Експертите посочиха, че е необходимо да се полагат усилия за привличане на чужди капитали, чрез промени в Закона за чуждите инвестиции и подобряване на бизнес средата.
Намаляването на притока на пари от чужбина се отразява на крайното потребление, на междуфирмената задлъжнялост и на парите в домакинствата.
Крайното потребление имаше своя максимум през първото тримесечие на 2008 г. и оттогава спада, макар и да има раздвижване през 2011 г., когато то ще е с ръст от 2%.
Пълното възстановяване на крайното потребление, а оттам и на доходите на домакинствата не може да се очаква преди средата на 2013 г., смятат в ЦИР.
Движещ фактор на икономиката вече не са само промишлеността и износът - към тях вече може да се добави секторът на услугите и вътрешното потребление, каза Прохаски.
Oт ЦИР посочиха, че във външната ни търговия на второ място по значение след Германия вече е Румъния със стокооборот от над три милиарда евро.
Инфлацията за 2011 г. е била 2,8%, през 2012 г. се очаква да е в рамките 2,5-3%.
Външната търговия продължава да се представя учудващо добре на фона на силно ограничения икономически растеж в еврозоната и свитото вътрешно потребление в основните ни икономически партньори.
За единадесетте месеца на 2011 г. общият стокообмен се увеличава номинално с 25% като ръстът на търговията със страните от ЕС изпреварва този с трети страни.
Общият износ (FOB) нараства с 30,6% и достига близо 18,5 млрд. евро, а вносът (CIF) расте с 20,6%, достигайки почти 21 млрд. евро, посочиха от ЦИР.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!