К рай на практиката министерствата да получават пари, за да дават заплати на чиновниците си.
Допълнителни средства ще се отпускат само срещу конкретни проекти, с които се подобряват услугите за хората и бизнеса. Това е философията на бюджет 2014, заяви финансовият министър Петър Чобанов в интервю за "Стандарт".
"Няма да се дава допълнителен ресурс на всяко ведомство, без да е ясен резултатът от разпределението му. Това, което търсим, е рестартиране и ускоряване на икономическия растеж", обясни Чобанов.
Всеки министър трябва сам да реши колко чиновници да съкрати, като идеята е да се махнат само дублиращи и ненужни длъжности.
Тази година ще има коледни добавки, но размерът им зависи от преговорите със здравната каса, която също настоява за още пари, каза Чобанов.
Акцентът сред мерки в бюджета за 2014 г. за стимулиране на икономическия растеж пада върху увеличаване на ефективността на публичните разходи и подобряване на качеството на публичните услуги, предложенията в данъчното законодателство за намаляване на административната тежест и за подобряване на функционирането на единната сметка, заяви Чобанов.
"Не трябва да разглеждаме бюджета само като инструмент за по-висок икономически растеж, а цялостното отношение, което има правителството чрез своята програма“,
подчерта Петър Чобанов и допълни, че чрез осигуряване на по-добра среда ще стимулира бизнеса отново да започне да мисли за инвестиции. Той уточни, че търсеният резултат е рестартиране и ускоряване на растежа, защото без това условие фискалната дисциплина не може да бъде устойчива в средносрочен план.
Министър Чобанов изтъкна най-важните допълнителни средства, заложени в проектобюджета за следващата година, които са 100 млн. лв. за образование и 500 млн. лв. за националната публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. Той разясни, че по тази програма на конкурентен принцип ведомства и общини ще могат да кандидатстват с проекти по обявена апликационна форма. Идеята, според Чобанов, е проектите и програмите да са насочени към икономически растеж, заетост, конкурентоспособност на икономиката и намаляване на регионалните диспропорции.
Министър Чобанов заяви, че ролята на Българската банка за развитие (ББР) за стимулиране на икономическия растеж ще бъде в посока стимулиране на малкия и среден бизнес. Финансовият министър отбеляза, че банката разполага с достатъчен ресурс, но се водят преговори и с Европейската инвестиционна банка да нова схема, която отново да бъде насочена към финансиране на МСП.
Таванът на този ресурс ще бъде 300 млн. лв. и ако бъде използван оптимално, ще допринесе за ускоряване на икономическия растеж и ще раздвижи кредитирането в страната, убеден е министърът. Предстои да бъде приета и нова стратегия на банката, анонсира министър Чобанов.
Значителното намаляване на очакваните неданъчни приходи в Бюджет 2014 според Петър Чобанов се дължи на това, че през тази година имаше еднократни ефекти, които няма да се повторят през следващата.
Променя се и политиката към държавните предприятия, която е много важна за тяхното финансово състояние, а именно - намаляване на процента на дивидента, който се събира от държавните предприятия от 80% за тази година на 70% за следващата с тенденция този процент да бъде сведен до 50% през следващите години, както беше преди няколко години.
Финансовото състояние на държавните предприятия се е влошило, нараснала е задлъжнялостта им и е намаляла възможността да провеждат адекватна инвестиционна програма. Трябва да се вземат мерки в това отношение, категоричен е министърът.
В края на 2014 г. държавният дълг се очаква да бъде 18 млрд. лв., т.е. да нарасне с 3,4 млрд. лв., като веднага след това, през януари 2015 г., ще бъдат изплатени емисия глобални облигации, което ще доведе до намаляването му с 1,7 млрд. лв.,
отбеляза финансовият министър. Новоемитираният през 2014 г. дълг, който ще падежира през следващите години, ще бъде в размер на 4,4 млрд. лева. Министърът го разделя на няколко категории според това за какво е необходим. Първата категория са тези 1,7 млрд. лв., които ще се използват за погасяване на дълга през 2015 г. За погасяване на падежиращ дълг през 2014 г. ще се използват 1,3 млрд. лв. и останалите 1,4 млрд. лв. ще се използват за финансиране на бюджетния дефицит и увеличаване на фискалния резерв, разясни той.
Планира се активно участие на международните финансови пазари през следващата година, правят се пазарни проучвания за възможността и периодът, през който ще бъде емитиран дълг, както и за неговият размер, но финансовите пазари са доста динамични в последните годи, заяви още министър Чобанов.
Това е един комплексен проблем и директен отговор за това в какъв размер и кога ще бъде емитиран този дълг не може да бъде даден, но разполагаме с един доста голям набор от инструменти, които ефективно ще използваме, за да постигнем най-добри показатели при привличане на публичен ресурс, категоричен е финансовият министър Петър Чобанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!