О бмисля се въвеждането на четири сметки в една обща или в отделни сметки, след като Конституционният съд постанови отмяна на единната сметка на НАП.
Това коментира пред журналисти финансовият министър Петър Чобанов след блиц контрол във финансовата комисия.
Мислим в две направления, като запазваме част от философията на единната сметка - или запазване на една сметка с четири подсметки или разделянето на единната сметка на четири сметки като вътре във всяка от тях се запази философията за погасяване първо на най-старото задължение, каза Чобанов.
"Сметките според тълкуванието на КС ще бъдат сметка за ДЗПО (Допълнителното задължително пенсионно осигуряване), данъчна сметка, социално и здравно осигуряване. Най-вероятно ще се плащат съответните такси за всяка сметка, но това предстои да се обмисли", уточни министърът.
Имаме разбиране на председателя на НС промените да бъдат внесени в парламента възможно най-бързо, а в понеделник предстои среща с бизнеса, за да бъде взето и неговото мнение, обяви още Чобанов.
Подготвят се и необходимите промени в софтуера, за да направим прехода безпроблемен, добави той.
На въпрос дали е доволен от изпълнението на приходите в Агенция "Митници" и НАП Чобанов каза, че има възможност за по-добри приходи, но няма как за половин година да се санира упадъкът в двете институции за последните няколко години - като практика, поведение и като резултати.
Оптимизацията от 20% в НАП не означава, че ще има 20% съкращения, а че тези хора ще бъдат пренасочени от централната администрация към контролни функции, уточни министърът.
За освобождаването на Румен Данев от заемания от него пост в Агенция "Митници" Чобанов заяви, че кадровите промени в митниците ще продължат, докато се оформи екип и се увеличат приходите в бюджета.
Като цяло не можем да определим приходите през 2013 г. като катастрофални за започването на тази година, коментира още Чобанов. Това щеше да е така, ако бяхме задържали неразплатено ДДС, но ние започваме годината на чисто по отношение на ДДС, добави министърът.
'Над 540 млн. лв. е върнатото ДДС през декември миналата година. Прекратихме практиката за някои фирми да се забавя ДДС, а за други да се дава веднага. 240 млн. лв. е невъзстановеното ДДС в края на миналата година. То не е възстановено заради течащи проверки и ревизии на юридическите лица”, заяви Чобанов.
"Свидетели сме на разгорещена полемика по отношение на фискалното състояние на държавата. Опитва се да се наложи една мантра как ще имаме втора актуализация на бюджета още до края на 2013. Мантрата за актуализация през тази година няма да се осъществи.
Миналата година приключи с добри фискални резултати като се има предвид изходното ниво”, посочи Чобанов.
"Можехме да си позволим още 150 милиона лева дефицит. Освен това нивото на фискалния резерв е 4,7 милиарда лева или с 200 милиона лева над допустимия минимум. През второто полугодие на 2013 г. са събрани 520 милиона лева повече данъчни приходи от същия период на 2012 г.”, допълни той.
Общото неизпълнение на двете приходни агенции е под 200 млн. лв., посочи Чобанов.
Държавният дълг в края на годината е 14,1 млрд. лв. при допустимо ниво 14,6 млрд. лв. Дълговете се приемат при определени условия и се съобразяваме с възможностите за погасяването им, каза министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!