Финансовият министър Петър Чобанов обмисля да покани на среща всички предишни свои колеги, на която да обсъдят ситуацията, включително и актуализацията на бюджета, и да чуе тяхното мнение.
Информацията съобщи самият той пред журналисти в парламента.
Чобанов добави, че не знае дали инициативата ще се развие в клуб, където финансистите ще дебатират по актуални теми, защото съветите им били важни.
Който смята, че ще може да бъде полезен, е добре дошъл, подчерта Чобанов. Той не се ангажира кога правителството ще е готово да внесе актуализацията на бюджета за обсъждане в Народното събрание (НС).
Чобанов обаче повтори, че след нея дефицитът ще е 2%, вместо заложените 1,3%.
Процедурата изисква и въпросът да бъде поставен на обществено обсъждане, добави министърът. Вчера той е разговарял с представители на неправителствения сектор и академичните среди.
Според Чобанов актуализацията на бюджета е знак, че ще бъде прекратена политиката, водена до момента - на неразплащане с бизнеса
Известно е, припомни той, че само поради забавяне невъзстановяването на ДДС за миналата година, от НАП докладват, че държавата е задължена с лихви за 25 млн.лв., а за първите пет месеца на 2013 г. тези лихви са за над 12 млн. лв.
Подобна практика не може да бъде толерирана, тъй като тя допълнително натоварва и без това оскъдните ресурси на фиска, категоричен е Чобанов.
Той увери, че когато стане актуализацията, ще се види, че най-голяма част "разходи" ще бъде за разплащане на задълженията, които висят към бизнеса и трябва да бъдат покрити.
По думите му, приходната част също не била разчетена добре, например, има плащания, които ще бъдат извършени догодина и заради нормативни проблеми не са били разчетени тази година.
Освен това имаме очаквания за БВП с 1,5 млрд.лв. по-малък и по-ниско потребление с 1 млрд.лв, което също сериозно влияе върху данъчните приходи, продължи да изрежда Петър Чобанов.
Към това той прибави и данъка върху лихвите, от който били събрани 29 млн.лв. при разчетени 132 млн.лв. Една проста екстраполация показва, че най-много от това перо могат да бъдат събрани 70 млн. лв., тъй като банките приспособявали, по думите му, своето поведение.
Приходите от ВЕИ-та и проектите, свързани с тях, за миналата година са били 50 млн.лв., тази година са преписани като ред в бюджета, но такива постъпления няма да дойдат, прогнозира още Чобанов. Т.е. само тези три неща са за около 300 млн. лв., които каквито и усилия да положат приходните агенции, няма как да бъдат наваксани, обобщи финансовият министър.
При актуализацията се запазва общият размер на дълга т.е. държавата няма да задлъжнява допълнително над предвидения размер за 14,6 млрд.лв. в края на годината,
категорично подчерта той. Просто там има един буфер за новоемитиран дълг, чиято гъвкавост в момента е изчерпана, поради емисията от 800 млн.лв., каза Чобанов.
Затова се налага известна актуализация, за да може през първите месеци на следващата година да имаме резерв да попълваме фиска, тъй като тогава ни очакват сериозни плащания по външния дълг, обясни още той за мотивите на кабинета.
Повече новини за икономика в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!