П роменя се прогнозата за икономическия растеж през тази година и очакването вече е растежът да е 2,1% от БВП.
Това съобщи на пресконференция министърът на финансите Петър Чобанов.
Заложеният в рамката на държавния бюджет за 2014 г. ръст на БВП е 1,8%, а Европейската комисия (ЕК) очаква икономическият ръст на България за тази година да достигне 1,7%.
Макроикономическият сценарий предвижда увеличаване на инвестициите с близо 3%, а се залага и повишаване на събираемостта, посочи Чобанов.
Залага се дефицит по консолидираната фискална програма в размер на 1,5% от БВП за 2015 г., 1,1% от БВП за 2016 г. и 0,9% от БВП за 2017 г., е записано в проекта на средносрочна бюджетна прогноза за периода 2015 - 2017 г. и на актуализацията на стратегията за управление на държавния дълг за периода 2012-2014 г.
Общото ниво на приходите по КФП за периода 2015-2017 г. се предвижда да бъде в рамките на 37-38% от БВП при запазване на данъчно-осигурителната политика. Разходите по КФП за 2015 г. са на ниво от 39,6% от БВП, а за 2016 г. и 2017 г. съответно 38,3% и 37,9% от БВП.
През следващия тригодишен период се очаква номиналното ниво на държавния дълг да се движи в рамките на 20,1 - 22,9% от прогнозния БВП, като в края на периода се очаква нивото му да се стабилизира на около 20,1%.
Средносрочната бюджетна прогноза предвижда размерът на минималната работна заплата да бъде увеличен от 340 лв. през 2014 г. съответно на 380 лв. от 1 януари 2015 г. и 420 лв. от 1 януари 2016 г.
Министърът на финансите обяви, че от 1 януари 2017 г. се прогнозира минимална работна заплата от 450 лв. Предстои проектите да бъдат разгледани и приети от Министерски съвет в средата на месеца.
Капиталовите разходи на държавата ще бъдат средно около 6% от брутния вътрешен продукт през всяка година в периода 2015-2017 година, като по този начин ще се подкрепи макроикономическият сценарий, който предвижда ускоряване на икономическия растеж, съобщи още министър Чобанов.
Той допълни, че през 2015 г. на този начален етап от бюджетната процедура са предложени допълнителни 300 млн. лв. за общински проекти, които да бъдат финансирани чрез Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. По отношение на общинските бюджети е предивден и допълнителен ресурс от около 100 млн. лв., които ще бъдат насочени за увеличаване на единните разходни стандарти, изравнителната и капиталовата субсидии, субсидията за снегопочистването и парите, които се отделят за общински пътища.
Петър Чобанов допълни, че по този начин се продължават политиките, които бяха започнати чрез бюджет 2014 година. Министърът уточни, че в прогнозата е предвиден и допълнителен ресурс от 100 млн. лв. под формата на държавни инвестиционни заеми, който ще бъде използван за програмата „Транзитни пътища V“, която да бъде приключена през 2016 г.
Петър Чобанов коментира, че за първи път от няколко години насам в края на миналата година дефицитът на касова основа, който е 1,9% от БВП, е по-висок от този на начислена основа с 0,4% от БВП. По думите му това се дължи на политиката, която се предприе от правителството за изплащането на стари задължения на бизнеса и плащане на средства по европейските фондове.
Това доведе и до положителна корекция на прогнозата за ръста на БВП за 2014 г. с 0,3 процентни пункта до 2,1%, заяви финансовият министър.
2014 г. няма да бъде нулева в усвояването на еврофондове, тъй като сега се разплащат средства от програмния период 2007-2013 г. по правилото n+2, коментира Чобанов. Министърът допълни, че се очаква да започне и изплащането на средства по новия програмен период, като те ще бъдат основно по проекти в социалната сфера, свързани с програмите за намаляване на безработицата.
За пенсии през 2015 г. ще бъдат отделени допълнителни 265 млн. лева
Великденските и коледни добавки за пенсионерите, за които са предвидени 100 млн. лв., също ще бъдат заложени в бюджета за 2015 година. В средносрочната бюджетна прогноза е предвидено и увеличаване на минималната работна заплата, която през 2017 г. трябва да достигне 450 лв., а максималният осигурителен доход да нарастне до 3000 лв.
Министърът на финансите допълни, че се предвижда и увеличаването на добавките за деца с увреждания, които през 2015 г. да достигнат 270 лева.
Приоритетът в социалната политика през следващите три години е повишаване на жизненото равнище на населението, като разходите ще бъдат насочени основно за намаляване на безработицата и подкрепа на населението във високите възрастови групи. Ще продължи и действието на европрограмата „Гаранция за младежта” и съответно подпомагане наемането на младежи, завършили наскоро университет и без практически опит.
Министърът на финансите заяви още, че се запазват и допълнителните средства в размер на 100 млн. лв., които ще бъдат използвани за структурни мерки и програми за развитие на образованието. Ресурс в размер на 78,6 млн. лв. ще бъде насочен за изпълнение на мерки за повишаване на качеството на образованието и за осигуряване на достъпа до образование във всички региони в страната. Ще продължи и реализирането на мерките за обвързване на субсидиите на държавните висши училища с комплексната оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда, като за периода 2015-2017 г. необходимите средства за тази цел в размер на 21,4 млн. лв. са разчетени по бюджетите на държавните висши училища, уточни Чобанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!