Пазарните сривове могат да бъдат прогнозирани чрез статистически модели, измерващи риск, твърди българския професор Светлозар Рачев пред Ройтерс.
Рачев, който е професор в университета в Карлсруе и в калифорнийския университет "Санта Барбара", използва множество статистически и математически методи, за да предвиди поведението на пазара.
Неговата компания "ФинАналитика" разработва възможни сценарии, като взима предвид всеки от двата типа методи или пък комбинация и от двата.
"Изминалата година бе много важна за нас, защото доказа нашия труд", споделя Боряна Рачева - Йотова, дъщерята на Рачев, която в момента управлява компанията.
Оценката на риска на фирмата за очаквани крайно тежки загуби е предоставила на инвеститорите вярно предположение за рязък спад в котировките на "Дау Джоунс", наред с други пазарни индекси.
"Дау" падна от пика си през ноември 2007-а до 12-годишно дъно през март 2009 г., сривайки се след фалита на "Леман Брадърс" през септември 2008 г.
Рачев е започнал да се занимава с предвиждане на вероятностите за крайни финансови резултати след срива на пазарите от 1987 г.
Моделът на "ФинАналитика" предвижда, че криза от подобен мащаб може да възникне средно на всеки 30 години.
Рачев е създал модела на базата на разработките на двама математици - французина Беноа Манделбро и руснака Андрей Колмогоров.
Разбира се, всеки статистически модел на финансовите пазари се посреща със скептицизъм.
Усложняването на математическите модели вместо да се изразява в по-добри формули за изчисляване на риска, в крайна сметка предостави фалшиви уверения, че други основни индикатори за растящ риск могат да бъдат пренебрегвани без последствия, твърдят експерти в доклад за британските регулаторни органи.
Докладът, поръчан от шефа на британската Служба за финансови услуги, поставя под съмнение способността ни да предвиждаме бъдещ риск на базата на опит от миналото.
Най-елементарен пример за това е неприложимостта на данни от 1929 г. към ерата на интернет, когато валутите вече не са обвързани със златото.
Пол Уилмот, учредителят на изучаването на математически финанси в университета Оксфорд и известен критик на моделите от Уол стрийт, казва, че дори да е възможно да се предвиди борсов крах, то от статистическа гледна точка е много трудно да се определи дали човек е късметлия или не.
През 2006 г. Уилмот предупреди за опасностите от кредитните деривативи. "Но може би просто излязох късметлия".
Колкото и огромен да е скептицизмът, той не спира количествените анализатори да създават нови модели за предсказване на поведението на пазара.
Колкото до моделите на Рачев, той самият твърди за тях, че са просто една по-добра лупа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!