В д дин от новите анализи на агенция "Ар Джи И Монитър" (RGE Monitor) се казва, че Източна Европа и Централна Азия се открояват като най-слабите в икономически план развиващи се региони в света, пише "Дойче веле".
Това се отнася до способността им да постигнат икономическо възстановяване и положителен растеж през тази година.
Прогнозите на "Ар Джи И Монитър" са смятани за едни от най-авторитетните, не на
последно място заради влиянието, на което се радва създателят на
агенцията - Нуриел Рубини, американският икономист, който преди няколко
години предвиди световната криза.
България - по-бавна от другите
Сред икономистите - и "Ар Джи И Монитър" не прави изключение - има консенсус по отношение на тезата, че през 2010 г. Източна Европа ще започне да се възстановява, но по-бавно от другите развиващи се региони.
Докато икономиката на Азия (с изключение на Япония) ще нарасне със 7,1%, а икономиките на Латинска Америка, Близкия изток и Африка - с 3-4%, ръстът на развиваща се Европа ще възлиза на едва 1,7%.
Според "Ар Джи И Монитър" слабата позиция на региона се дължи на анемичното външно търсене и много тънките постъпления на капитали отвън.
Регионалната картина остава мрачна, но тя не е еднаква за отделните държави. Докато Полша остава единствената европейска държава, измъкнала се от рецесията, редица страни в Източна Европа ще продължат да са под натиска на рисковете, които са особено големи в Прибалтика, но и в региона на Югоизточна Европа.
По отношение на България и Румъния агенцията на Рубини е категорична, че двете страни няма да видят положителен икономически ръст до 2011 г.; за други държави в региона - Хърватия и Сърбия например - се предвижда, че ще имат слаб растеж още тази година.
България може да изпита едно от най-бавните възстановявания в Югоизточна Европа. Според прогнозата на Рубини нейната икономика е с най-голяма зависимост от износа, но с най-малко възможности да се възстанови чрез износ.
Причината за това е не само в слабото търсене на западноевропейските пазари. Валутният борд и фиксираната валута, според "Ар Джи И Монитър", са голяма пречка за българския износ, особено на фона на падащата стойност на валутите в съседните държави.
И още рисковe
През 2010 г. икономиката на България ще продължи да се свива, като прогнозите на икономистите се движат между 1 и 2%.
Вътрешното търсене ще остане слабо поради силно затегнатото кредитиране и високата безработица. На този фон "Ар Джи И Монитър" предвижда скок в броя на просрочените заеми. Kулминация в тази криза на дълговете вероятно ще настъпи към средата на 2010 г.
Това, според агенцията, носи допълнителен риск, тъй като може да дестабилизира финансовата система и да забави още повече икономическото възстановяване.
Други рискове за България са големият външен дълг и опасността от повторение на газовата криза от януари миналата година. Външният дълг на страната е почти 37 млрд. евро, или 107% от БВП.
Той е сред най-високите в региона като процент от БВП и прави България особено чувствителна по отношение на финансови шокове, идващи отвън.
"Ар Джи И Монитър" не изключва възможността България да потърси финансова помощ от МВФ.
Необходимостта от подпомагане ще зависи от състоянието на западноевропейските икономики, които са главните пазари за българския износ, както и от положението на световните финансови пазари.
България - в криза до 2011 г.
През 2010 г. икономиката на България ще продължи да се свива, като прогнозите на икономистите се движат между 1 и 2%
4 януари 2010, 15:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!