Италия, Румъния и България са начело в класация за укриването на доходи в страните от ЕС.
Асоциацията на италианските данъкоплатци разпространи резултатите от изследване на укриването на облагаеми доходи в страните от ЕС, което се основава на данни от националните данъчни полиции.
Първа е Италия, където се укриват 51,2% от подлежащите на данъчно облагане доходи.
Само за първите 10 месеца на тази година укритите доходи са се увеличили с 11,7% и вече възлизат годишно на 369 млрд. евро.
Това означава, че само за една година италианската хазна губи данъчни постъпления в размер на 144 млрд. евро.
Най-големи укриватели на доходи в Италия са индустриалците, чийто дял е 32,8%, следват банкери и застрахователи - 28,2%, търговци - 11,7%, занаятчии - 10,9%, свободни професии - 8,9%, наемни работници и служители - 7,4%.
В териториалното разпределение на укритите доходи води Южна Италия с 29,4%, след нея са Северозападна - 28,6%, Централна - 21,2%, и Североизточна - 20,8%.
На второ място в европейската класация е Румъния, където се укриват 42,4% от облагаемите доходи.
Трета е България с 39,3%, следвана от Естония - 37,2%, и Словакия - 34,5%.
Според огласен миналия месец анализ на НАП у нас заемите между физически лица са за 2,7 млрд. лв.. Според НАП в огромната част от случаите става дума за фиктивни заеми, сключени единствено, за да се избегне данъчно облагане.
Изчислено средностатистически, всеки икономически активен гражданин в страната е получил над 35 000 лв. заем от приятел или роднина.
Като мярка срещу злоупотребата бе предложено от 2011 г. всички заеми между физически лица на стойност над 5 хил. лв. задължително да бъдат вписани в годишната данъчна декларация за доходите за 2010 г.
"Избягването на данъчно облагане е най-разпространеният спорт в Италия. Необходимо е незабавно и завинаги да се премахнат данъчните протекции и амнистии, които облагоделстват едрите укриватели на доходи.
Постъпленията от досега прилаганите протекции и амнистии трябва да се предоставят за нуждите на персонала на данъчните служби, за да се засили борбата срещу укриването на облагаеми доходи", предлага президентът на асоциацията Виторио Карломаньо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!