България е сред страните с най-ниско равнище на държавен дълг като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) в Европейския съюз в края на първото тримесечие на 2013 г.
Това съобщи днес европейската статистическа служба Евростат.
Държавният дълг на България в края на този период е бил 18% от БВП, което е второто най-ниско ниво на показателя след Естония (10%).
След България остават Люксембург (22,4%), Румъния (38,6%) и Швеция (39,4%).
Държавният дълг продължава да расте в засегнатата от криза еврозона, отбелязва ДПА, като съвкупно за еврозоната той е достигна равнище от 92,2% от БВП спрямо 90,6% в края на четвъртото тримесечие на 2012 г.
В целия ЕС показателят е нараснал до 85,9% спрямо 85,2%.
Най-високи нива на задлъжнялост са отчетени в Гърция - 160,5% от БВП, Италия - 130,3%, както и Португалия и Ирландия - съответно 127,2% и 125,1%.
Тези страни са сред най-засегнатите от кризата в еврозоната.
ЕС препоръчва страните членки да поддържат равнище на държавен дълг от 60% от БВП - цел, която не е спазена от 14 държави от валутния съюз.
Най-голямо увеличаване на задлъжнялостта спрямо предходното тримесечие отчитат Ирландия, Белгия и Испания, докато Латвия, Дания и Германия са се представили най-добре при овладяването на дълговете си.
Заемите за други страни членки в контекста на спасителните програми възлизат на 2,1% от общата задлъжнялост в еврозоната, отбелязва ДПА.
Вижте още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!