Б ългария преговоря с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за финансиране чрез три кредитни линии на проекти на обща стойност от около 800 млн. евро.
Това каза пред журналисти днес министър-председателят Пламен Орешарски, който се срещна днес в МС с вицепрезидента на ЕИБ Михай Танасеску.
В разговора са участвали и вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева и министърът на финансите Петър Чобанов, съобщи Орешарски.
Като отчете доброто сътрудничество през годините с ЕИБ Пламен Орешарски уточни, че България ще иска до 500 млн.евро за рефинансиране и съфинансиране на инфраструктурни проекти от Кохезионния фонд на ЕК за периода 2014 - 2020 г.
България има интерес към изпълнение на проекти в Транзитни пътища 6 и на железопътни участъци, каза още премиерът.
Втората кредитна линия в размер на 100-150 млн. евро е за Българската банка за развитие
Уверихме ЕИБ, че ще ускорим подготовката на ББР, за да може тези пари бързо да са на разположение.
Третата кредитна линия за около 150 млн. евро е за развитие на селските райони
ЕИБ няма лимити за България, казаха Пламен Орешарски и Михай Танасеску. Банката винаги е била отзивчива към нуждите на нашата страна - общата й експозиция по проекти от 90-те години на 20-ти век е около четири милиарда евро, посочиха Орешарски и Танасеску.
Тази година Европейската банка за развитие е финансирала в нашата страна проекти за 270 млн.евро, което е с 45% повече от 2012 г., каза Михай Танасеску. Това са свежи пари за българската икономика, подчерта той. Ще насочим вниманието си към малки проекти към такива за развитие на селските райони, каза Танасеску.
Сътрудничеството ни с Българската банка за развитие е в наш интерес и искаме тя да е силен партньор в бъдещите години, добави вицепрезидентът на европейската финансова институция.
Ще продължим и сътрудничеството си с частния сектор, досега сме дали над 200 млн. евро на вашите банки за подпомагане на малките и средните предприятия, каза той.
По-рано днес Столичната община и Европейската инвестиционна банка подписаха договор за заем от 50 милиона евро за рехабилитация на пътната мрежа на града. Заемът от банката ще се използва за изграждане, разширяване и възстановяване на 22 малки пътни мрежи в София, с обща дължина над 56 километра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!