Б ългарските общини отново се оказаха изненадани и неподготвени за въвеждането на отдавна чаканите от данъкоплатците промени в методиката за определяне на таксата за битови отпадъци (ТБО), която в момента фактически е втори имотен данък.
Това се казва в позиция на Българската стопанска камара (БСК), разпространена днес.
Бизнес организацията опровергава коментарите на представители на местните власти, които определят срока до 6 юни за невъзможен за изработване на методика.
Според БСК усилия за разрешаването на този проблем се полагат от 12 години, а общините упорито отказват да водят съдържателен диалог по проблема и фактически саботират формирането на такса "смет" на база количество генерирани отпадъци.
Не е ясно дали това поведение на местните власти е въпрос на некомпетентност, дали е желание за улеснено администриране, дали целта е да продължи неясното преразпределение на средствата от ТБО за други общински нужди и дейности, или е опит за освобождаване от отговорност на реалните замърсители и прехвърляне на тежестта върху хората, чиято единствена "вина" е, че притежават имот, коментират от БСК.
Общинските чиновници очевидно пропускат факта, че за 12 години е извършена огромна по обем работа, вкл. има множество проучвания, анализи, проекти за нормативни промени, решения на административните съдилища, становище на националния омбудсман, решения на Комисията за защита от дискриминация и т.н., и т.н. Всичко това създава предпоставки за бързо разработване и приемане на новата методика. А може би са нужни още 12 години работа по методиката? Това ли би бил "разумният" срок за г-жа Чавдарова, г-жа Фандъкова и техните колеги, питат от БСК.
Според организацията отказът на общините да приложат европейските и българските норми в сферата на отпадъците е довело до драматичното забавяне на изграждането на депа за отпадъци – проблем, по който България е заплашена от тежки санкции, както и до невъзможност за надеждно прогнозиране на количествата за целите на проектирането на съоръжения за третиране на отпадъци.
Според БСК това е и причината за драстично увеличаване на количествата отпадъци и оскъпяване на инвестициите в съоръжения за тяхното третиране, за блокирането на разделното събиране на отпадъци, поради липсата на стимули за това, както и за спиране на инвестициите и нереална отчетност на фирмено, общинско и национално ниво.
Несъстоятелен е аргументът на местните власти, че въвеждането на системи за измерване на количествата отпадъци е невъзможно. Такива системи съществуват във всички европейски държави; от 01.01.2011 г. общините фактически измерват количествата отпадъци и на тяхна база заплащат такса "депониране", заявяват още от БСК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!