Ще вземем до 20% от парите в Сребърния фонд, за да ги управляваме по-добре.
Това заяви премиерът Бойко Борисов пред Би Ти Ви тази сутрин.
По думите му средствата във фонда, който бе създаден, за да подпомага пенсионната система, биха стигнали да се плащат пенсии два месеца.
По 10 млрд. лв. на година излизат пенсиите в България. Премиерът обясни, че всяка година правителството харчи по 1 млрд. от фискалния резерв за пенсии, тъй като парите в бюджета не достигат заради кризата.
В момента в Сребърния фонд има 1,8 млрд. лв. Ние ги държим като неприкосновен резерв, но те са на най-ниската възможна лихва, обясни Борисов.
По заема за "Белене" се плаща лихва от 10-12%, докато лихвата, която носи фискалният резерв, е 2%, добави премиерът.
Ние заем винаги можем да изтеглим, заяви Борисов. По думите му обаче трета година държавата се опитва да се справи със собствени ресурси.
"По-изгодно е да вложим пари и да печелим от лихвата по-тях, отколкото да вземем заем и да плащаме лихви", заяви Борисов.
"Трябва обществен дебат, да се съберат, да поканят, ето и министър Орешарски, да поканят тези финансисти и да намерят най-доброто сечение. Това са идеи, които сме ги сложили на масата", добави премиерът.
Кристалина Георгиева: Дянков по-далече от Сребърния фонд
Предложенията на финансовия министър Симеон Дянков как да се управляват парите в Сребърния фонд коментира и българският еврокомисар Кристалина Георгиева.
Пред радио "Дарик" тя заяви, че е правилен ход да се търси по-голяма диверсификация за това къде да се влагат парите от Сребърния фонд, за да имат по-голяма доходност.
Такива решения обаче трябва да се вземат от хора, които управляват пари, а не ангажирани с политически решения, заяви Георгиева.
"Не трябва да се взима политическо решение за нещо, което ще има ефект след 10-15 г. Нормално е да има управление на фонда, което да дава отчет как са вложени парите.
Не може само от министъра на финансите да се взима решение за Сребръния фонд и Симеон Дянков знае, че е така. Трябва да има една ръка разстояние между тях", коментира еврокомисарят.
Според нея е рисково да се вземат всички пари и да се вложат в български държавни облигации колкото и да е добър рейтинга на България.
Ние сме икономика, която зависи от Европа и ако там ситуацията се влоши, това ще се отрази и на нас, заяви тя.
Парите за пенсии не може да се използват за буфери, смята Георгиева.
"Моят съвет е да видим дали получаваме най-доброто за тези пари, но сега е много специално време - тези, които имат пари, са седнали върху тях и много внимават в какво инвестират", предупреди Георгиева.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!