Европейското развитие на България не би могло да се осъществи без тази политическа крачка - подкрепата за пакта "Евро плюс", заяви премиерът Бойко Борисов.
Той се появи в парламента, за да запознае депутатите с позицията на кабинета по тази тема.
Министър-председателят обясни, че решението за подкрепа е било взето след задълбочено обсъждане и, макар че мненията в правителството първоначално са били различни, окончателната позиция е била приета с консенсус.
Става дума за мерки, които България така или иначе трябва да предприеме, за да се откъсне от последното място по конкурентоспособност и иновативност, да повишава стабилността на публичните финанси, да укрепва финансовата си стабилност, обясни премиерът.
По думите му за България, която е най-бедната страна в Европа, възможността да кредитира страни от еврозоната е теоретична.
Борисов за пореден път повтори, че вноската от около 300 млн. евро ще бъде платена, след като страната ни се присъедини към еврозоната и стане част от постоянния европейски механизъм за стабилност.
Отпаднала е формулировката за замразяване индексирането на заплатите, а е заложена възможност за преразглеждане на договореностите за възнагражденията, когато е необходимо, при зачитане на социалния диалог.
Няма изискване ръстът на заплатите да не изпреварва този на производителността на труда, отбеляза още Борисов и допълни, че поради ниските заплати в България още дълги години възнагражденията ще растат по-бързо от производителността.
Важното е само да не я изпреварват драстично, за да не се стигне до гръцкия сценарий, коментира премиерът.
В пакта е предвидено да се наблюдават разходите за единица труд за даден период, като се сравняват с тенденциите в другите държави и основни партньори, като ще се оценяват в контекста на икономиката като цяло, обясни той.
Борисов цитира данни на "Евростат", според които дефицитът по текущата ни сметка през последните три години рязко намалява - от 20,6% от БВП през 2008 г. до 3,3% през 2010 г. , с прогноза за 2,3% през 2012 г.
Отчита се и намаляване на дефицита по търговския баланс, който през 2010 г. е стигнал до 6,8% от БВП , а през следващите две години се очаква да намалее до 6,5%.
Пактът "Евро плюс" предотвратява рисковете за безотговорно и спекулативно увеличаване на доходите, ще бъдем заплатени според това колко реално работим и колко реално произвеждаме, посочи министър-председателят.
Той разясни, че няма задължение за драстично повишаване на пенсионната възраст, но правителството ще бъде принудено да я вдигне, ако не може да плаща на толкова много пенсионери. Прякото данъчно облагане остава национален прерогатив - т.е. държавата сама ще определя налозите.
Вече две години, въпреки тежката криза, държим най-ниските данъци в ЕС, припомни Борисов и подчерта, че никой не ни кара да повишим 10-процентовия плосък данък.
Основните политически цели на кабинета съвпадат с изискванията на пакта - повишаване на конкуренцията, ограничаване на монополите, по-качествено образование, пенсионна реформа, прозрачно управление на финансовия сектор, реформи на пазара на труда, каза Бойко Борисов.
Според него това означава и сериозен ангажимент за провеждане на реформи в страната.
Основните средства за постигане на тези цели са заложени и в пакта за финансова стабилност, предложен от министерството на финансите - ограничаване на преразпределителната роля на държавата, по-сложен механизъм за повишаване на преките данъци, широко балансиран бюджет.
Истинското доверие на европейските партньори се печели с реални политически действия, а не с декларации, затова съм убеден в правилността на решението за подкрепа на "Евро плюс", заяви премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!