Потвърдили са ни кредитния рейтинг, когато на другите им го свалят, за ужас на опозицията.
Това каза премиерът Бойко Борисов, цитиран от Агенция "Фокус" в коментар на новините за потвърждаването на кредитния рейтинг на страната от "Стандард енд Пуърс".
Мъка голяма ще настане пак, добави премиерът.
Само две са държавите в Европейския съюз, които имат потвърден кредитен рейтинг стабилен през тази година, коментира финансовият министър Симеон Дянков.
Има възможност за увеличаване на кредитния рейтинг на България, смята той.
Министърът изброи кои реформи са били мотив за потвърждаването на тази стабилна прогноза за страната ни.
Сред тях са силната и последователна политика на правителството в областта на фискалната дисциплина, ниският външен и вътрешен дълг, както и солидната възможност за растеж в петгодишен срок.
Отбелязано е и все по-подобряващото се усвояване на европейските фондове и не на последно място благодарение на току-що приетите от парламента реформи в областта на пенсионната система и структурните реформи в БДЖ.
По този начин "Стандарт енд Пуърс" потвърждава прогнозите на правителството за дефицит през 2011 г. под 2,5%. Дянков очаква дефицита през следващата година да бъде около 1,3%.
Данните от статистиката сочат, че за първи път от 1995 г. ще имаме положителен търговски баланс с Германия. "От 16 години винаги сме внасяли повече от Германия, отколкото сме изнасяли. 2011 г. се очертава първата година, в която нашите производители са изнесли повече за Германия", подчерта Дянков.
По-рано днес международната рейтингова агенция
"Стандард енд Пуърс" потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България
в чуждестранна и местна валута на равнище "BBB/A-3" със "стабилна" перспектива, съобщи Блумбърг.
Рейтингите отразяват силната и успешна посока, следвана от правителството, на подходяща фискална политика и нисък брутен и нетен държавен дълг, посочи днес агенцията.
"Стандард енд Пуърс" очаква икономическото възстановяване на България да се забави през 2012 г. и икономическият растеж да намалее до 1,5% спрямо около 2% през 2011 г., отразявайки икономическото забавяне в основните търговски партньори на България от Европейския съюз.
Агенцията определя дългосрочния кредитен рейтинг на България на същото ниво като това на Русия и Литва.
Агенция "Мудис" поставя оценка "Bаа2", а "Фич" - оценка "BBB-" на дългосрочния рейтинг на страната, припомня Блумбърг.
България, най-бедната членка на ЕС по брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, устоя на глобалната рецесия през 2009 г. без да се наложи да поиска международна финансова помощ. България насочва към ЕС 60% от износа си.
Повече финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!