Фискалният резерв няма да се пипа, заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция, която даде заедно с управителя на БНБ Иван Искров след днешното заседание на Министерския съвет.
"Няма да се правят конкурси за част от фискалния резерв - това, за което имаше идеи.
Ако дупката в бюджета продължи да зее заради такива неща като липсата на средства за чистене на снега, тогава, както законът и БНБ позволяват, временно ще запушваме от резерва. Ще правим всичко възможно до юли да успеем да балансираме страната", уточни министър-председателят.
Вчера, на форума "Новият ред за реформа в новите страни членки на ЕС", вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков разви идеята си част от резерва да бъде изваден от БНБ.
Той се мотивира с необходимостта да се търси по-голяма доходност от натрупания финансов ресурс.
Днес премиерът Борисов подчерта, че идеята на Дянков е само предложение, но не и окончателно решение.
"Министрите са амбицирани да решат проблемите и затова предлагат много различни решения. След това се събира Министерският съвет и решава какво ще се прави. Те трябва да дават много идеи, но не всички идеи стават реалност", заяви Борисов.
Българската народна банка винаги е била добронамерен партньор на правителството, независимо от кое мнозинство е излъчено, допълни гуверньорът на БНБ Иван Искров.
Той смята, че е крайно време България да бъде отделена от останалите страни, с които е била поставяна в общ кюп.
"Разбираме желанието за по-голям доход, но аз изказах различни съображения, които премиерът прие. Наистина България в момента стои много добре, продължава да се разграничава от останалите страни. Най-добрият неманипулируем от никой показател е кредитният риск", посочи Искров.
По този повод Бойко Борисов представи следните данни: На другия ден след парментарните избори, на 6 юли, България е имала кредитен риск 4,01%. Тогава кредитният риск на Естония е бил 3,6%, на Латвия - 6,8%, на Унгария 3,50%.
"Сиреч, България беше рискова страна. А към днешна дата България е понижила кредитния си риск на 1,56%", каза премиерът и подчерта, че това е най-обективната оценка за едно правителство.
Парите във фискалния резерв се управляват по начина, по който съобщаваме в месечния отчет, каза Иван Искров в отговор на въпрос.
"Този резерв е част от брутните международни резерви на страната и се управлява съгласно изискванията на Закона за БНБ. Не е резерв, с който трябва да се спекулира.
Винаги управителят на Централната банка на България е разполагал с едни от най-висококачествените активи в сравнение с други централни банки - с много висока ликвидност и с много нисък риск, което е и основната цел на международните валутни резерви.
Особено в условията на валутен борд те трябва по всяко време да бъдат на разположение - всеки гражданин, банка, фирма по всяко време да може да поиска своите пари", каза Иван Искров.
Шефът на БНБ поясни, че в момента нашата банкова система не се нуждае от нито лев повече, тъй като е високо ликвидна, доказателство за което е ниският лихвен процент на междубанковия паричен пазар и почти се доближава до европейския.
Банките и да получат допълнителен ресурс, биха го трансферирали моментално по сметки в чужбина", заяви Искров.