За октомври за първи път сме с 8 млн. лв. над нулата, заяви министър-председателят Бойко Борисов.
Премиерът направи това на откриването на Четвъртата годишна среща на българския бизнес с правителството.
Той отбеляза, че при встъпването на правителството са заварили бюджета с над 500 млн. лв. дефицит.
Вече можем да кажем, че имаме балансиран бюджет, заяви Борисов.
По думите му този сигнал е важен за партньорите ни и за инвестициите.
Ако могат приоритетите да се разделят, това са финансова стабилност и сигурност, заяви премиерът.
За октомври приходите са с близо 53 млн. лв. повече, а разходите са намалели с 15 млн. лв., съобщи по-късно пред журналисти премиерът.
Тези данни са добър знак, че можем да влезем в еврозоната и по-рано от предвидено, коментира Бойко Борисов.
Правителството не може да се меси в работата на банките, но ние сме говорили с всички тях, не публично, с молба да започнат да свалят лихвите, добави той.
По последни данни, които Министерството на финансите публикува в края на миналата седмица, към края на септември бюджетното салдо по консолидираната фискална програма е отрицателно и възлиза на 552,3 млн. лв.
На месечна база дефицитът продължава да се свива и през септември е 73,6 млн. лв. Намалението спрямо август е близо 20 млн. лв.
Лошите кредити започнаха опасно да растати ако продължим още една година да сме в сложно състояние, това може да стане проблем, заяви вицепрезидентът на Световната банка Кристалина Георгиева пред участниците в срещата.
По думите й, Международната финансова корпорация, която е част от групата на Световната банка, е започнала програма по чистене на лошите кредити.
Тя изрази надежда значителна част от средствата да бъдат на разположение на Източна Европа.
Георгиева цитира проучване, според което около 86% от представителите на частния бизнес в България заявяват, че кризата ги е ударила, като повече от 30% от фирмите отбелязват спад в продажбите от над 40%.
У нас само 20% мислят, че следващата година ще бъде по-добра от тази, добави Георгиева.
Производителността на труда пада въпреки безработицата, отбеляза вицепрезидентът и добави, че ключово условие е да се фокусираме върху усъвършенстване на условията за повишаване на производителността на труда.
Основните изводи, отбелязани от Кристалина Георгиева са, че трябва да се приспособяваме към по-слабо вътрешно търсене, към по-ограничения достъп до ресурси и по-нисък растеж.
Трябва да търсим компенсиращи фактори, като възможностите са две - да се закачим за икономиките, които са двигател на растежа - Китай, Индия и др., и втората е да търсим нашето място в решаването на проблема за климатичните изменения, каза още Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!