В ицепремиерът Даниела Бобева призна за готвени съкращения в администрацията.
В интервю за предаването "Седмицата" на "Дарик" Бобева заяви, че при условията на едни по-свити рамки на бюджета, ако искат да бъдат фискално разумни, ще се наложат съкращения в държавната администрация.
"През последните години се забелязва едно нарояване на агенции. Имаме едно увеличение на администрацията, така че ще трябват съкращения", коментира тя.
По думите й вече са минали през един етап на съкращения в държавната администрация. "Първоначално 13 души работеха в политическия ми кабинет, след това ми бяха съкратени трима. Аз преживях вече една вълна на съкращения".
Вицепремиерът все пак подчерта, че бюджетната процедура е един дълъг процес, в който министрите, отделните ведомства дават предложения, по които ще има дискусии.
"Къде, как и доколко ще има съкращения, това е въпрос на дебат вътре в Министерския съвет. Едва ли има български гражданин, който счита, че не трябва да се намалява администрацията", каза Бобева.
"Не виждам защо трябва да се сърдим за това, че ние искаме да намаляваме администрацията. Това е взаимообвързан процес. От една страна ние намаляваме административната тежест, опитваме се да ограничим режими, каквито не са необходими - да намалим такси или да премахнем там, където не са необходими, това е свързано с административна реформа.
Всяка едно правителство прави програма за административна реформа. Когато стигнем до съкращенията и отказ от ненужни структури, тогава става трудно", коментира вицепремиерът.
Даниела Бобева беше категорична, че бюджетът и ограниченията в бюджета няма да бъдат залог на ограничаване на най-важната функция на администрацията - контролната: „Важното е да се гарантира, че държавата ще изпълни контролните си функции".
Различните министерства вече са получили писма от финансовото ведомство с исканите съкращения
На всеки 100 служители 10 ще трябва да си отидат. Няма да има възможност да се запазят бройки за сметка на по-ниски заплати. Освен от заплати на държавните ведомства и агенции ще им се наложи да пестят и от останалите разходни пера - всяко ведомство ще получи с 12 процента по-малко отколкото през тази година.
Единствено министерството на образованието ще разчита на 80 милиона лева повече,
съобщи Нова телевизия. За да се покрият социалните обещания на левицата в сферата ще се насочат над половин милиард лева повече. Основната част от парите ще отидат за индексацията на пенсиите от следващото лято.
Според швейцарското правило, което залага на увеличение на пенсиите стъпващо на инфлацията и осигурителния доход, от юли 2014-та пенсиите трябва да се вдигнат с около 3 процента. Правят се обаче разчети за малко по-голямо увеличение. Плановете са за пенсии през 2014 да се насочат 360 милиона повече. Така средствата отделени за възрастните ще надскочат 8 милиарда лева.
Максималната пенсия ще бъде 850 лева, а минималната ще остане 150 до лятото, когато след евентуалното 5 процентно увеличение може до достигне 157,50 стотинки, ако обаче индексацията е 3 на сто то увеличението ще е едва 4 лева и 50 стотинки.
От януари догодина минималната заплата ще се увеличи с 30 лева и ще стане 340 лева – толкова ще бъдат и майчинските.
С 5 лева ще се вдигнат детските.
Все още не е ясно дали ще се съкратят парите за партиите. Въпросът се дискутира на политическо ниво. В момента за всеки глас партиите получават по 12 лева.
Министерството на финансите залага икономически растеж от 1,8 процента. На фона на очакваното съживяване на икономиката ни се чакат и повече пари от данъци – планираните приходи са с милиард и 300 милиона лева повече отколкото през тази година.
470 милиона лева ще отидат към новото Министерство за инвестиционно проектиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!